Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w firmie

Odnawialne źródła energii to temat, który pojawia się niemal przy każdej dyskusji biznesowej dotyczącej energetyki. W dobie zmian klimatycznych oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej wydają się one jedyną alternatywą, jaką mogą zastosować firmy i zakłady pracy. Dowiedz się więcej na temat OZE oraz tego, jak możesz wykorzystać zieloną energię w swoim przedsiębiorstwie. 

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii (OZE) stanowią alternatywę dla klasycznych źródeł w postaci m.in. paliw kopalnych. W przeciwieństwie do nich nie są deficytowe i odnawiają się. Odnawialne źródła energii obejmują:

 • wiatr;
 • promieniowanie słoneczne;
 • energię aerotermalną i geotermalną;
 • hydroenergię;
 • biomasę, biogaz i biopłyny.

OZE są tak ważne, iż zostały ujęte w polskim prawodawstwie, a konkretniej w Ustawie o odnawialnych źródłach energii. Definiuje ona różne typy energii odnawialnej, wyróżniając jednocześnie działy energetyczne, w skład których wchodzi:

 • Energetyka wiatrowa

Oparta o produkcję energii z turbin wiatrowych. Tego typu instalacje mogą być ulokowane na lądzie, a także na większych zbiornikach wodnych – morzach i oceanach. Energia wiatrowa jest nie tylko tania w uzyskaniu, ale również wydajna. 

 • Energetyka solarna

Energia i ciepło pochodzą z promieniowania słonecznego, które są wykorzystywane przez instalacje fotowoltaiczne i kolektory grzewcze. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w domach i firmach. 

 • Energetyka wodna

Specjalne budowle hydrotechniczne z wbudowanym systemem turbin zamieniają siłę płynącej lub opadającej wody w energię kinetyczną, a następnie elektryczną. Wykorzystywana rzadko ze względu na znaczący wpływ na otoczenie przyrodnicze. 

 • Energetyka geotermalna

Pod powierzchnią Ziemi występują zasoby wody, które mają od kilkudziesięciu do 100°C. Poprzez specjalne odwierty jest ona wydobywana, a następnie za pomocą odpowiednich instalacji przetwarzana w energię.

 • Energetyka pochodząca z biomasy

Dzięki wysoko zaawansowanym procesom technologicznym, biomasa (stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji) są przetwarzane w paliwa stałe, płynne lub gazowe. Następnie są spalane w celu uzyskania ciepła lub energii elektrycznej. 

Wybór konkretnego rozwiązania OZE uzależniony jest od uwarunkowań klimatyczno-geograficznych, a także możliwości technologicznych. W Polsce korzysta się głównie z energii wytwarzanych przez promienie słońca, czego wyrazem jest ogromne zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. 

Jak można wykorzystać odnawialne źródła energii w firmie?

OZE z powodzeniem może być wykorzystywane w energetyce państwowej, ale również w gospodarstwach domowych czy firmach. W przypadku tych ostatnich można zastosować systemy i instalacje oparte niemal na dowolnym źródle energii. Najczęściej jednak przedsiębiorstwa sięgają po rozwiązania oparte na fotowoltaice oraz pompach ciepła.

W firmie odnawialne źródła energii można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Skala oraz wybór konkretnych rozwiązań uzależniony jest od m.in.:

 • wielkości przedsiębiorstwa;
 • technologii, jaką dysponuje firma;
 • podejścia zarządu do kwestii ekologii i środowiska;
 • możliwości uzyskania wsparcia z dotacji i dofinansowań.

Rozwiązania z zakresu OZE mogą być stosowane bezpośrednio w zakładach produkcyjnych i przemysłowych oraz siedzibach firm. Instalacje, np. fotowoltaiczne, najczęściej powstają w bliskiej okolicy budynków należących do konkretnych spółek lub bezpośrednio na nich, a także na działkach przynależących do nich.

Oprócz tego odnawialne źródła energii mogą być stosowane w połączeniu z innymi rozwiązaniami z zakresu ekologii i zrównoważonego rozwoju w tym m.in.:

 • niskoemisyjną flotą pojazdów elektrycznych;
 • termomodernizacją budynków firmowych;
 • instalacją systemów ograniczających zużycie wody i energii oraz produkcję odpadów w biurowcach;
 • energooszczędnym oświetlenie LED oraz czujnikami światła i ruchu.

W przypadku ww. inicjatyw OZE może pełnić rolę dopełniającą bądź stanowić główne zasilanie maszyn i urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dla bezpieczeństwa energetycznego część firm nie rezygnuje z tradycyjnych źródeł energii lub inwestuje w specjalne magazyny energii, które przechowują ją na czas braku dostaw lub awarii. 

W przypadku firm, które korzystają z dobrodziejstw OZE ważny jest również aspekt wizerunkowy. W świecie, który wykonuje zwrot w kierunku ekologicznego stylu życia, prośrodowiskowa polityka wizerunkowa jest bardzo pożądana. Dotyczy to zwłaszcza dużych marek i zakładów produkcyjnych, które dążą do niskoemisyjności oraz niwelowania śladu węglowego.

Zalety OZE w firmach

Montaż paneli fotowoltaicznych czy elektrowni wiatrowej wymaga zaangażowania kapitału oraz wykonania niezbędnych prac w budynkach lub bezpośrednio w ich otoczeniu. Zaangażowanie i finanse są jednak niezbędne, aby móc cieszyć się inwestycją w przyszłość, jaką jest OZE. 

Olbrzymie zalety odnawialnych źródeł energii widoczne są już po kilku miesiącach użytkowania. Wiele firm zwraca uwagę w szczególności na:

 • Oszczędności

Energia elektryczna w Polsce jest jedną z najdroższych w Europie, a ostatnie zawirowania polityczno-społeczne pokazały, jak wiele zależy od kolejnych podwyżek stawek. Tendencja ta będzie wzrastała, głównie za sprawą zbyt powolnych przemian energetycznych oraz przestarzałej infrastruktury. OZE jest więc w tym przypadku inwestycją ekonomiczną i przyszłościową, swoistego rodzaju zabezpieczeniem biznesu przed trudnymi czasami.

 • Prestiż

Wkroczenie na zieloną ścieżkę ekologii i zrównoważonego rozwoju niesie ze sobą prestiż. Firmy, które zainwestowały w OZE traktowane są jako świadome i odpowiedzialne, co ma znaczenie w przypadku potencjalnych klientów oraz kontrahentów. W wielu krajach redukcja śladu węglowego produktu lub usług jest wręcz niezbędna do zawarcia kontraktu lub znalezienia partnera biznesowego.

 • Możliwość dofinansowania państwowego

Wśród priorytetów rozwojowych Europy i Polski jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Osiągnąć ją można jedynie poprzez transformację energetyczną, a ta w przypadku wielu podmiotów i firm nie obędzie się bez wsparcia państwa. Na ten moment istnieje kilka mechanizmów finansowych, będących wsparciem dla przedsiębiorstw w zakresie przemiany energetycznej. Wśród nich wyróżnić można m.in. Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

 • Namacalne zmiany środowiska

Skutki zmian klimatu odczuwa każdy z nas. Od upałów i susz niszczących plony rolne i wywołujących pożary, aż po gwałtowne opady deszczu i ulewy zatapiające ludność wraz z dobytkiem. Rozwiązania z zakresu OZE są jedyną alternatywą, która może spowolnić zmiany klimatyczne i uchronić nas przed pogłębiającym się kryzysem energetycznym i społecznym.

 • Możliwość sprzedaży nadwyżek energii

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozwiązania OZE stają się jednocześnie mikroproducentami i mogą sprzedawać nadwyżki uzyskanej energii. W ten sposób mogą oni generować przychody, które można wykorzystać w późniejszym czasie lub zainwestować.

Aby móc czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii, potrzeba nie tylko zmiany światopoglądowej, lecz również rearanżacji przestrzeni firmy w taki sposób, aby uwzględnić w niej instalacje OZE. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie skontaktowanie się z fachowcami i specjalistami w zakresie odnawialnych źródeł energii, którzy zaplanują tego typu przedsięwzięcie od podstaw.

Jaki sprzęt będzie potrzebny do instalacji OZE w firmie?

Rodzaj instalacji potrzebnej do korzystania z energii ze źródeł odnawialnych uzależniony jest od sektora energetycznego, jaki wybrała konkretna firma. Systemy pod tym względem różnią się ilością sprzętu, skomplikowaniem budowy, a także efektami, jakie mogą przynieść w przyszłości.

W Polsce przedsiębiorcy najczęściej wybierają rozwiązania, takie jak pompy ciepła oraz fotowoltaika. Bardzo często systemy te są łączone, aby przynieść jeszcze więcej profitów. W przypadku instalacji fotowoltaicznej w skład systemu wchodzą: panele fotowoltaiczne ze stelażem oraz inwerter. W przypadku pomp ciepła, a konkretnie najpopularniejszej jednostki powietrzno-wodnej są to: parownik, skraplacz, sprężarka, pompa obiegowa oraz zawory. 

Ilość, rodzaj elementów oraz ich parametry pracy ustalane są przez fachowców, którzy zajmują się instalacją. Jeżeli szukasz najlepszych z nich, skontaktuj się z Solum Service! 

Działamy na rynku energii odnawialnej od wielu lat, oferując usługi z zakresu projektowania, doboru, montażu i serwisu fotowoltaiki, magazynów energii oraz pomp ciepła. Sprzedajemy komponenty do systemów montażowych PV oraz podzespoły elektryczne, ładowarki samochodowe i banki energii. Współpracujemy z klientami biznesowymi, rolnikami oraz sektorem publicznym.

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.