Odliczanie OZE od podatku – czy fotowoltaika dla firm może być jeszcze bardziej opłacalna?

Rachunki za prąd są obowiązkowym, comiesięcznym wydatkiem, który jest szczególnie dotkliwy dla właścicieli przedsiębiorstw. Przyjmuje się, że koszty energii elektrycznej stanowią około 20-30 % ogólnych kosztów prowadzenia firmy – warto dodać, że w zależności od branży mogą być one większe. Istotny jest fakt, że od 2022 roku zmagamy się z kryzysem energetycznym, który wpływa na wzrost cen prądu, tak więc przedsiębiorstwa szukają rozwiązań, które pozwolą obniżyć związane z jego użytkowaniem wydatki.

W związku z powyższymi czynnikami coraz więcej firm inwestuje w instalacje fotowoltaiczne, które są skutecznym sposobem na obniżenie kosztów prądu oraz prowadzą do niezależności energetycznej. To nie wszystkie korzyści, które wynikają z inwestycji w panele fotowoltaiczne, jednak przeszkodą przed ich montażem jest znaczący koszt instalacji. Jest jednak na to rozwiązanie, którym jest odliczenie OZE od podatku. Czy fotowoltaika dla firm może być jeszcze bardziej opłacalna?

 

Fotowoltaika dla firm

Jeszcze do niedawna najpopularniejsza i najbardziej opłacalna była fotowoltaika do domu. Jednak w sierpniu 2019 roku została rozszerzona definicja prosumenta, przez co tym mianem może zostać określone także przedsiębiorstwo, które wytwarza prąd na użytek własny i dla którego produkcja energii nie stanowi głównego przedmiotu działalności.

Nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadziła nowe zasady dla fotowoltaiki prosumenckiej w ramach net-billingu, objęła również przedsiębiorstwa. Takie firmy mogą rozliczać się na jednej z dwóch zasad:

 • przedsiębiorstwa, które zainstalowały panele fotowoltaiczne po 1 kwietnia 2022 roku muszą  rozliczać się na zasadach net-billingu. Oznacza to, że odsprzedają wyprodukowany prąd do sieci w cenach regulowanych przez giełdę energii;
 • firmy, które zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznych przed 31 marca 2022 roku, mogą korzystać z systemu opustów, rozliczając się na zasadzie net-meteringu. W takim systemie nadwyżki wyprodukowanej energii odsyłane są do sieci, by mogły zostać odebrane w mniej wydajnych okresach, to znaczy nocą lub zimą. Wysokość odzyskanego prądu uzależniona jest od mocy instalacji – 80% prądu można odebrać z fotowoltaiki o mocy do 10 kWh, a 70% z PV dla tych inwestycji , których moc przekracza 10 kWh, ale nie wynosi więcej niż 50 kWh.

Te firmy, których instalacje fotowoltaiczne mają moc większą niż 50 kWh, mają możliwość sprzedawania energii z fotowoltaiki na podstawie umowy PPA lub w ramach aukcji OZE. Jest to duże udogodnienie dla przedsiębiorstw, ponieważ – co uzależnione jest od profilu firmy – sprzedaż w ramach umowy PPA może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż odsprzedanie nadwyżki energii na giełdzie.

Polskie prawodawstwo, na chwilę obecną, określa podział systemów fotowoltaicznych według mocy danej instalacji. W ramach niego firmy mogą korzystać z:

 • mikroinstalacji o mocy maksymalnej 49,99 kWp;
 • małych instalacji o mocy w zakresie od 50 kWp do 500 kWp;
 • dużych farm fotowoltaicznych  – mających minimum 1 MWp mocy.

Pierwszy segment obejmuje  firmy o mniejszych potrzebach energetycznych w drugim znajdują się większe przedsiębiorstwa, które ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na prąd decyduje się na większą farmę. . W trzecim, specjalnym sektorze, znajdują się duże zakłady produkcyjne i przemysłowe. 

Niezależnie od wielkości instalacji fotowoltaicznej, panele powinny być umiejscowione na dachu firmy lub przynależnym gruncie. Możliwe jest również umieszczenie ich na bryle budynku, lecz może się to odbyć w konkretnie określonych warunkach i jest to przedsięwzięcie zdecydowanie najdroższe. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na fotowoltaikę dachową, która jest tania, prosta w montażu i pozwala na zaoszczędzenie miejsca np. na parking lub przestrzeń zieloną przy biurze.

Na jakie formy wsparcia dla fotowoltaiki mogą liczyć firmy?

Instalacja fotowoltaiki w firmie przynosi oczywiste oszczędności w postaci znaczącego obniżenia kosztów za energię elektryczną, jednak przedsiębiorcy mogą liczyć również na inne korzyści. Są nimi różnego rodzaju programy dotacji do fotowoltaiki, które obniżają koszty jej instalacji.

Przedsiębiorstwa mają przede wszystkim możliwość odliczenia od fotowoltaiki pełnego podatku VAT, który wynosi 23%. To jednak nie wszystko, ponieważ firmy, które zdecydowały się zainwestować w instalację paneli fotowoltaicznych, mogą też odliczyć koszty od podatku dochodowego.

Decydując się na konkretny program, warto zapoznać się z jego szczegółami oraz terminami, kiedy możliwe jest składanie wniosków. Jak widać zainstalowanie paneli PV może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firm. Wymienione formy wsparcia finansowego nie są jedynymi, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy, aby obniżyć koszty inwestycji w moduły. Koszty związane z budową fotowoltaiki można również obniżyć poprzez:

 • kredyt;
 • niskooprocentowaną pożyczkę;
 • leasing. 

Najpopularniejszymi rozwiązaniami wśród przedsiębiorców jest skorzystanie z dofinansowania do fotowoltaiki lub leasingu. Każde z nich wiąże się z innymi korzyściami. Przykładowo: leasing ogranicza formalności do minimum, zmniejsza obciążenia podatkowe, a także pozwala na osiąganie zysków do momentu instalacji przy jednoczesnym braku obowiązku wpłaty środków własnych na rzecz inwestycji.

Warto przy tym wiedzieć, że usługę leasingową na fotowoltaikę można uzyskać za pośrednictwem firmy, która zajmuje się montażem instalacji. Panele fotowoltaiczne dla firm są inwestycją długoterminową, przynoszącą szereg różnego rodzaju zysków – ekonomicznych, ekologicznych czy wizerunkowych.

Zalety instalacji fotowoltaicznych w firmie

Jak pokazują dane GUS, wydatki na energię elektryczną w Polsce zwiększyły się w ciągu ostatnich 15 lat o około 140%, a w 2022 roku przekroczyły historyczne granice – cena prądu w sierpniu osiągnęła 2000 zł/MWh. Już we wrześniu przedsiębiorstwa otrzymały informacje o nowych stawkach, które miałyby być wyższe o około 500%.

Mimo zamrożenia cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw od 2023 roku do 785 zł/MWh, wydatki związane z opłatami za energię wciąż stanowią olbrzymie obciążenie dla wielu firm. Warto wspomnieć, że taka sytuacja nie będzie mogła trwać w nieskończoność i w pewnym momencie firmy będzie obowiązywała inna stawka.

Instalacja fotowoltaiki dla firm jest rozwiązaniem, które pozwoli uniezależnić się przedsiębiorcom od zmiennych cen prądu. Innymi korzyściami, które wynikają z takiego rozwiązania są:

 • wygenerowanie oszczędności – jest to bardzo ważne dla każdej firmy. Fotowoltaika w przedsiębiorstwie, w zależności od jej mocy i użytkowania, zwraca się w przeciągu kilku lat, później zaś przynosi wyłącznie zyski;
 • możliwość kontroli wydatków – pozyskiwanie prądu z energii słonecznej umożliwia łatwiejsze zaplanowanie budżetu. Dzięki niej nie istnieje ryzyko, że cena prądu z dnia na dzień drastycznie wzrośnie;
 • budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa – dbanie o środowisko naturalne to trend, który stale przybiera na sile, dlatego firma, która ogranicza wykorzystanie nieodnawialnych źródeł energii prezentuje się atrakcyjniej dla klientów, wywierając na nich pozytywne wrażenie i zachęcając do skorzystania z usług.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną w firmie jest  wydatkiem, który można jednak znacząco zmniejszyć dzięki różnym programom dofinansowań oraz możliwości odliczenia jej od podatku. W Solum Service znajdziesz najlepsze rozwiązania energetyczne dostosowania do Twojego przedsiębiorstwa. Chętnie doradzimy Ci w kwestii wyboru odpowiednich elementów systemu. Zapraszamy do kontaktu. Razem przeniesiemy Twój biznes w miejsce, gdzie zawsze świeci słońce! 

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.