Magazyny energii
Zmiana systemu rozliczania energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne z systemu prosumenckiego na sprzedażowy z pewnością zwiększy zapotrzebowanie na magazyny energii, które w najbliższych latach będą jedną z bardziej popularnych modernizacji w domach i firmach. Dlaczego?
Dotychczas w znanym nam systemie opustów mogliśmy rozliczać się praktycznie bezkosztowo, a jedynymi opłatami było oddanie części energii i opłaty związane z elektrownią, a nie kosztami prądu. Było to bardzo korzystne rozwiązanie, jednak zmiana sposobu rozliczania wcale nie oznacza, że fotowoltaika przestanie się opłacać. W takiej sytuacji warto będzie zaopatrzyć się w magazyn energii, który rozwiąże problem przesyłania energii do elektrowni i jej odkupywania w okresach wzmożonego zapotrzebowania.
Jak działają magazyny energii?
Polska znajduje się aktualnie w czołówce krajów, w których branża fotowoltaiczna rozwija się najszybciej. Polacy odkryli niezaprzeczalne atuty energii ze słońca i coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii - to jest po prostu opłacalne, a przecież ceny za energię elektryczną rosną w tak zastraszającym tempie, że prąd z sieci będzie dobrem luksusowym.
Zainteresowanie fotowoltaiką sprzyja również zainteresowaniu magazynami energii, które są naturalną konsekwencją inwestycji w zieloną energię. Nadwyżkę wyprodukowanego prądu można zatrzymać do własnego użytku. Jak to dokładnie działa?
Systemy magazynowania energii na takie potrzeby są bardzo zaawansowane. Każdy z magazynów energii nie jest tylko zwykłą, dużą baterią - posiada własny inteligentny system zarządzania zasobami. Wszystko opiera się na procesach fizyczno-chemicznych, które sprawiają, że energia jest gromadzona, przetrzymywana w zmienionej formie, a potem uwalniana.
Które magazyny energii są najlepsze?
Kiedy podejmujecie decyzję o montażu magazynu energii, który uzupełni Waszą instalację fotowoltaiczną, najlepiej skonsultować się z wykonawcą/instalatorem. Ten, na bazie doświadczenia z różnymi markami, opiniami innych klientów, a także jakością samego urządzenia, dobierze magazyn energii skrojony na Wasze potrzeby. Dla Solum Service priorytetem jest satysfakcja klienta, która idzie w parze z niską awaryjnością urządzeń, długą gwarancją producenta lub dystrybutora i odpowiednim stosunkiem jakości i ceny. Magazyn energii musi być dopasowany do instalacji fotowoltaicznej i zapewnić bezpieczne i długoletnie działanie.
Kluczowym aspektem są także parametry magazynów energii, czyli pojemność akumulatorów, ich żywotność oraz sprawność magazynowania (straty na skutek magazynowania i oddawania energii), a ta może znacznie się różnić w zależności od producenta. Jak widzicie nie jest to łatwa decyzja, a stopień skomplikowania urządzeń i montażu samej inwestycji sprawia, że najlepiej pozostawić wybór profesjonalistom.
Co zyskujecie, dzięki magazynowi energii?
Magazyn energii to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą uczestniczyć w przekazywaniu energii lub chcą ją w znacznym stopniu ograniczyć. Ale to nie jedyne zalety tego systemu.
Zmniejszenie kosztów związanych z przekazywaniem energii do sieci. Dotychczasowy system opustów zakładał możliwość przechowywania energii w sieci. Koszt takiego magazynowania nie był trudny do obliczenia. Stosunek oddanej i pobranej energii zmniejszał się o 20% (mikroinstalacje do 10 kWp) lub 30% (mikroinstalacje 10-50 kWp). Było to korzystne rozwiązanie, ale nadal część energii pozostawała w elektrowni. Magazyn energii, zamiast przekazać ją do sieci, zatrzyma dla siebie.
Na magazynie energii z pewnością najbardziej zyskają ci, których obejmie już nowy system - net-billing. W tym przypadku z własnego prądu będą korzystać tylko, kiedy instalacja pracuje - w ciągu dnia. Niewykorzystaną energię zakupi zakład energetyczny, a w czasie, kiedy instalacja nie pracuje użytkownik będzie zmuszony do jej odkupienia, ale już w innych stawkach. Magazyny energii z pewnością niwelują te straty, bo zapewnią dostęp do energii z własnych zasobów.
Elektromobilność z magazynem energii. Magazyny energii są doskonałym rozwiązaniem dla osób planujących zakup własnego auta elektrycznego z domową ładowarką. Nie zawsze jest możliwość naładowania akumulatora w szczytowym momencie produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej. Magazyny energii umożliwiają ładowanie auta z własnego prądu np. nocą.
Jeszcze bardziej ekologicznie. Instalacja fotowoltaiczna jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które mają na względzie ochronę środowiska - tym bardziej, jeśli chcą połączyć PV razem z pompą ciepła i magazynem energii. Ograniczony przepływ energii pomiędzy użytkownikiem a siecią, to także zmniejszenie poboru mocy produkowanej z węgla.
Dofinansowania do magazynów energii. Magazyny energii są dobrym rozwiązaniem dla przeciążonej infrastruktury energetycznej - nie oddajemy prądu do sieci, więc moc zostaje dosłownie w naszych rękach, a sieć nie “traci” zasobów na jej obsługę. Z tego powodu pojawiają się coraz większe zachęty do wspierania zakupu tego typu urządzeń - najbliższe z nich, Program “Mój Prąd” 4.0 ma współfinansować nie tylko instalację fotowoltaiczną, ale również magazyny energii.
Jeśli poszukujesz magazynu energii, chcesz porozmawiać ze specjalistą, który odpowie na najważniejsze pytania lub nie masz pewności, czy magazyn energii jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, zostaw nam wiadomość. Nasz doradca skontaktuje się w najszybszym możliwym terminie.