Jakie korzyści przynosi instalacja stacji ładowania pojazdów elektrycznych w firmie?
Coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów elektrycznych lub hybrydowych, a badania wykazują, że wiele wyraża chęć nabycia takiego auta w przyszłości. Mimo, że cena za taki pojazd jest wyższa niż za model spalinowy, to inwestycja zwraca się za pomocą oszczędności na paliwie, którego cena wciąż pnie się w górę.
Z uwagi na rosnące zainteresowanie autami elektrycznymi, konieczne jest zwiększenie inwestycji w rozwój infrastruktury stacji ładowania. Rozwiązaniem są przedsiębiorcy, którzy mogą rozważyć instalację takiego punktu na terenie swojej firmy, z którego będą mogli korzystać zarówno pracownicy, jak i klienci. Jakie korzyści przynosi instalacja stacji ładowania pojazdów elektrycznych w firmie?
Czym jest stacja ładowania pojazdów?
Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu elektrycznego lub hybrydowego, konieczne jest stworzenie miejsc, w których właściciele będą mogli zasilić swoje pojazdy. Stąd też stacje ładowania do samochodów elektrycznych coraz częściej pojawiają się zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Czym są tego typu urządzenia i co je wyróżnia?
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych są zainstalowanymi w przestrzeni publicznej lub prywatnej jako punkty, które umożliwiają podłączenie auta hybrydowego typu plug-in lub zasilanego elektrycznie, celem naładowania baterii. Tego typu miejsca ładowań są alternatywą dla dystrybutorów paliwowych, które zasilają pojazdy spalinowe.
Ładowarki samochodowe, które instalowane są w przestrzeni prywatnej, to znaczy na terenie domów jedno i wielorodzinnych oraz firm, nazywane są ładowarkami EV – Electric Vehicle. Powszechnie dostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych swoim wyglądem przypominają klasyczne dystrybutory paliwa bądź parkomaty. W ich wyposażeniu są najczęściej dwa kable zakończone wtyczkami, co umożliwia jednoczesne korzystanie z punktu przez dwa auta elektryczne lub hybrydowe.
Nieco inaczej prezentują się ładowarki EV typu BOX, które przypominają niewielkich rozmiarów skrzynki, mając na wyposażeniu kabel lub/i gniazdo. Takie punkty najczęściej montuje się na ścianie budynku – typ wallbox – lub wolnostojącym słupie.
Ładowarki EV mają najczęściej nowoczesny wygląd, dlatego z powodzeniem można wkomponować je w desing budynku firmowego czy domu. Nierzadko taki prywatny punkt ładowania montowany jest też w garażu, pod wiatą lub w niedalekiej odległości od carportu, dzięki czemu można połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną.
Jakie branże decydują się na montaż stacji ładowania pojazdów?
Rynek stacji ładowania pojazdów elektrycznych dynamicznie się rozwija, dlatego tego typu punkty coraz częściej pojawiają się na terenach firm i przedsiębiorstw, do których mają dostęp ich pracownicy oraz klienci. Przewiduje się, że w najbliższym czasie coraz więcej przedsiębiorców będzie inwestowało w takie rozwiązanie, ponieważ na początku 2022 roku ruszył program dofinansowania do stacji ładowania.
Z takiej dotacji mogą skorzystać inwestorzy, którzy prowadzą swoją działalność na terenie Polski. Jakie firmy najczęściej inwestują w stacje ładowania pojazdów elektrycznych?
- Firmy posiadające flotę pojazdów elektrycznych;
- Prywatne kliniki i szpitale;
- Hotele;
- Centra handlowe i sportowe;
- Restauracje;
- Przedsiębiorstwa z różnych branż posiadające możliwości instalacyjne na terenie siedziby firmy;
- prywatne placówki edukacyjne;
- firmy zarządzające parkingami.
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych są montowane przez przedsiębiorców, aby ich pracownicy mogli naładować swoje auto. W zamyśle mają służyć też klientom, którzy spędzają w placówce na tyle dużo czasu, że baterie w ich samochodach elektrycznych mogą zostać podładowane.
Największą grupę przedsiębiorców, którzy decydują się na instalację stacji ładowania, stanowią ci, którzy korzystają już z zasilania pochodzącego z paneli fotowoltaicznych. Połączenie takiego punktu z PV umożliwia ładowanie aut, a jednocześnie nie podnosić w tym zakresie kosztów. Dodatkowo rozwiązanie to daje możliwość uzyskania oszczędności, jeżeli w takim systemie ładowane są pojazdy firmowe.
Stacje ładowania pojazdów są również instalowane w przedsiębiorstwach o proekologicznej polityce działalności. W tego typu rozwiązania inwestują także firmy, które planują wykorzystać je w celach zarobkowych. W takiej sytuacji ładowarki do samochodów elektrycznych nie są ogólnodostępnymi sieciami stacji, ale są montowane na określonej przestrzeni parkingowej, należącej do inwestora.
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na ładowarki elektryczne, na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm, które specjalizują się w instalowaniu tego typu rozwiązań, które w oparciu o formę współpracy świadczą również usługi utrzymania stacji.
Jakie korzyści dla firm przynosi montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych?
Instalacja stacji ładowania samochodów elektrycznych w firmie przynosi wiele korzyści, z czego najbardziej oczywistą jest możliwość udostępniania jej pracownikom i klientom, którzy są użytkownikami pojazdów elektrycznych. Choć może się wydawać, że inwestycja w stacje ładowania pojazdów elektrycznych wiąże się ze sporymi kosztami, na które składają się nie tylko jej zakup, ale także montaż oraz utrzymanie, to jednak przedsiębiorcy mogą uzyskać z niej szybki zwrot na różnych płaszczyznach.
Montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych w firmie przynosi takie korzyści jak:
- szansa na zarobek po udostępnieniu stacji do użytku publicznego – dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy mogą zarabiać. Za sprawą właściwej konstrukcji i stosownego oprogramowania, stacja ładowania może stanowić źródło dochodu dla przedsiębiorstwa;
- oszczędności w zasilaniu floty pojazdów przedsiębiorstwa – coraz więcej firm, które budują floty pojazdów, decyduje się na wyposażenie ich w modele elektryczne. Możliwość naładowania ich na terenie firmy, która na przykład dodatkowo zasilana jest panelami fotowoltaicznymi, to spora oszczędność dla przedsiębiorstwa;
- tworzenie wizerunku nowoczesnej i ekologicznej firmy – inwestycja w stację ładowania samochodów elektrycznych, z której mogą korzystać klienci firmy, wpływa pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa, jako skupiającego się na nowoczesnych i ekologicznych rozwiązaniach. Może to wpłynąć na chęć nawiązania współpracy przez kontrahentów;
- wizerunek atrakcyjnego pracodawcy – większość właścicieli firm, by uatrakcyjnić wizerunek przedsiębiorstwa na rynku pracy, oferuje pracownikom różnego rodzaju benefity. Jednym z nich może być dostępna dla pracowników stacja ładowania, co zostanie przez nich z pewnością docenione;
- reklama przedsiębiorstwa i jego usług – dostępna dla klientów stacja ładowania pojazdów sprawi, że kontrahent użytkujący tego typu auto z pewnością wybierze usługi firmy, na terenie której będzie mógł podładować swój pojazd;
- zwiększenie autokonsumpcji energii z firmowej instalacji PV – coraz więcej przedsiębiorców wyposaża swoje firmy w instalacje fotowoltaiczne. Łącząc je ze stacją ładowania pojazdów można zwiększyć autokonsumpcję wytwarzanej energii. Sprawia to, że mniejsza ilość prądu będzie oddawana do sieci, co będzie korzystne zarówno dla budżetu przedsiębiorstwa, jak i stanu lokalnej infrastruktury elektroenergetycznej.
Inwestycje w stacje ładowania pojazdów przez firmy to trend, który wciąż zyskuje na popularności i przewiduje się, że tendencja ta w ciągu najbliższych lat będzie stale zyskiwała na sile. Ma na to wpływ wiele czynników, do których można zaliczyć dofinansowania, zalecenia Unii Europejskiej w sprawie rozwoju elektromobilności oraz zwiększającą się opłacalność i pozaekonomiczne korzyści, które wynikają z tej technologii.
Inwestycja w stację ładowania pojazdów elektrycznych przynosi najwięcej korzyści tym firmom, które korzystają z instalacji fotowoltaicznych. Połączenie obu systemów przynosi ogromne profity w ramach eksploatacji firmowych pojazdów elektrycznych, możliwość uzyskania dodatkowego przychodu oraz zwiększenie autokonsumpcji. Pamiętaj jednak, aby do montażu stacji ładowania wybrać doświadczonego instalatora, który nie tylko wykona zlecenie, ale także pomoże dobrać najbardziej optymalne urządzenie, najlepszą formę finansowania i wypełnić wniosek o dofinansowanie do inwestycji.
Jeżeli jesteś zainteresowany stacją ładowania pojazdów elektrycznych i chciałbyś ją zainstalować na terenie swojej firmy – skontaktuj się z nami. W Solum Service doradzimy Ci w kwestii doboru najlepszych rozwiązań.