Zgrany duet - fotowoltaika i pompa ciepła dla producenta odzieży - firmy Hexeline (49,815 kWp)
Czy fotowoltaika i pompa ciepła dla producenta odzieży to dobry pomysł? Tak! Przemysł tekstylny wymaga olbrzymich nakładów energii elektrycznej, które mają wpływ na wzrost produkcji CO2.
Na szczęście ogólnoświatowy trend pokazuje, że można zmniejszyć koszty związane z prowadzeniem działalności i jednocześnie zmniejszyć oddziaływanie na środowisko naturalne. Polskie firmy również dostrzegają plusy inwestycji w OZE.
Fotowoltaika wspiera ekologię w branży tekstylnej
Od dawna światowy przemysł odzieżowy znajduje się pod czujnym okiem ekologów, którzy wskazują ścieżki dla branży modowej. W pierwszej kolejności podkreślają, że konieczne jest zwiększenie produkcji odzieży wysokojakościowej, która miałaby dłużej służyć swoim użytkownikom przy jednoczesnej walce z tzw. fast fashion (tanich ubrań o niskiej jakości). Kolejną z propozycji jest przekonanie przedsiębiorców do zrównoważonej produkcji, która będzie miała na względzie ochronę środowiska naturalnego.
Firmy odzieżowe, które spełnią te warunki są częściej wybierane przez świadomych konsumentów, którym zależy na trwałości, bezpieczeństwie i możliwie najniższym śladzie węglowym noszonych ubrań.
Fotowoltaika i pompa ciepła dla producenta odzieży
W produkcji odzieży zużywane są ogromne ilości prądu. W niektórych zakładach produkcyjnych koszty energii mogą stanowić nawet jedną czwartą całkowitych kosztów operacyjnych. Zużywany prąd zasila przede wszystkim maszyny, systemy chłodzenia, ogrzewania i kontroli temperatury, ale również oświetlenie, monitoring i części biurowe przedsiębiorstwa.
Kryzys klimatyczny i energetyczny spowodował, że coraz więcej producentów odzieży zaczyna inwestować w fotowoltaikę i inne odnawialne źródła energii np. pompy ciepła.
Hexeline - łódzki producent luksusowej odzieży damskiej
Hexeline ma swoją siedzibę w Łodzi - mieście, które od początków swojego istnienia związana jest z przemysłem włókienniczym i tekstylnym. Dziś określane jest polską stolicą mody. To tutaj znajdują się najlepsi producenci i projektanci ubrań, którzy przede wszystkim stawiają na jakość swoich produktów. Naturalną konsekwencją poprawy konkurencyjności takich przedsiębiorstw jest przejście także na odnawialne źródła energii.
W 2023 roku Hexeline postanowiło zwiększyć dotychczasową instalację fotowoltaiczną o kolejne 50 kWp i wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń dwie pompy ciepła w układzie kaskadowym. Tym samym Solum Service przeprowadziło montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie o mocy 49,815 kWp. Przy tej realizacji wykorzystaliśmy 90 sztuk modułów fotowoltaicznych marki Sunova Solar oraz inwerter marki Huawei. Dodatkowo przeprowadziliśmy montaż dwóch pomp ciepła marki Bosch Air Flux o mocy 40 kW w układzie kaskadowym - łączna moc grzewcza to 80 kW. Pozwala to całkowicie zaspokoić potrzeby siedziby w Łodzi.
Fotowoltaika i pompa ciepła dla producenta odzieży to znakomite rozwiązanie. Co zyskuje Hexeline?
- Redukcję kosztów - bieżąca produkcja prądu z fotowoltaiki pozwala na tanie ogrzewanie pompą ciepła, ale też zapewnia pokrycie niektórych potrzeb związanych z autokonsumpcja - zasila maszyny i urządzenia, które nie potrzebują już tak dużej ilości prądu pobieranego z sieci.
- Zmniejszenie emisji CO2 - czysty prąd produkowany z fotowoltaiki zastępuje ten produkowany z węgla i gazu. Nowy system ogrzewania wykorzystuje energię odnawialną - zarówno tę ze słońca, jak i tę z powietrza. Sprzyja to zmniejszeniu oddawanych do atmosfery szkodliwych gazów.
- Szybki zwrot z inwestycji. Aktualne ceny paliw kopalnych są dodatkowym motywatorem dla polskich firm. Bilans kosztów i zysków związanych z inwestycją w OZE skłania przedsiębiorców do wybrania ekologicznych rozwiązań. Inwestycja w fotowoltaikę i pompy ciepła zwraca się nawet w 3 lata w zależności od sposobu wykorzystania zielonej energii. Po tym czasie fotowoltaika gwarantuje tani i czysty prąd na kolejne lata, bo instalacja fotowoltaiczna może pracować nawet przez kolejnych 30 lat.
- Zysk wizerunkowy. Marka znana jest w produkcji odzieży dla wymagających klientów, dla których znaczenie ma jakość, trwałość i wykorzystane materiały. Wprowadzenie do przedsiębiorstwa odnawialnych źródeł energii to ukłon w stronę świadomego konsumenta, który zwraca uwagę na ekologiczne podejście do produkcji odzieży.
- Realizację planów UE z wyprzedzeniem. Hexeline zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej przed zmianami prawa związanego z obowiązkiem jej montażu dla dużych obiektów produkcyjnych.
Finansowanie projektu
Warto podkreślić, że inwestycja została wykonana dzięki pożyczce udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jej celem był montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko emisji substancji szkodliwych przy wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej.
Zespół naszych ekspertów wspierał markę na każdym kroku inwestycji, także w pozyskaniu finansowania na ten cel. Jeśli szukasz takiego wsparcia, skorzystaj z formularza kontaktowego.