Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie – w jakich wypadkach?

Panele fotowoltaiczne montowane na elewacji nie są typowym rozwiązaniem, to metoda, która różni się sposobem instalacji, a także wydajnością.

Panele fotowoltaiczne montowane na elewacji nie są typowym rozwiązaniem, to metoda, która różni się sposobem instalacji, a także wydajnością. Moduły PV na ścianie budynku występują w dwóch postaciach: samodzielnie lub jako tzw. Building Integrated Photovoltaics (BiPV), czyli trwała konstrukcja obiektu. Oznacza to, że panele fotowoltaiczne są integralną częścią domu i zastępują tradycyjne materiały budowlane. Rozwiązanie BiPV to innowacja, która nadal się rozwija. Niemniej, powstają już projekty uwzględniające takie koncepcje. 

Kiedy panele fotowoltaiczne montuje się na ścianie?

Moduł PV montowany na ścianie budynku sprawdzi się w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie ma wystarczająco miejsca na dachu lub działce. Sytuacja często spotykana w przypadku małych budynków, bliźniaków i zabudowy szeregowej, a także niewielkich działek, na których trudno wygospodarować odpowiednią przestrzeń. Należy pamiętać, że optymalna ilość paneli fotowoltaicznych zapewnia niezależność energetyczną. Warto więc tworzyć konstrukcje składające się z większej ilości modułów PV. Jeśli brakuje miejsca panele słoneczne na gruncie lub dachu, można w ostateczności do tego celu wykorzystać elewację.

Instalacja fotowoltaiki na elewacji – jak wybrać stanowisko?

Warunkiem koniecznym do instalacji zespołu paneli fotowoltaicznych jest solidna ściana, która udźwignie dodatkowe obciążenie, nie tylko samych ogniw, a także specjalnej konstrukcji nośnej. Dom powinien mieć dużą, pozbawioną okien powierzchnię, która będzie skierowana na południe. Instalacja fotowoltaiczna na niskich budynkach powinna być przytwierdzona w najwyższym możliwym punkcie. Koniecznie trzeba zrewidować pojawiające się zacienienia jak np. drzewa, krzewy czy inne budynki. Wobec faktu, że na elewacji instalacja będzie pracowała mniej wydajnie (gorszy kąt nachylenia) należy bezwzględnie usunąć przeszkody zacieniające. Dzięki temu fotowoltaika będzie pracowała z maksimum swoich możliwości, bez okresowych spadków produkcji spowodowanych zacienieniem.

Uwarunkowania prawne

Warto zwrócić uwagę, że panele fotowoltaiczne instalowane na ścianie podlegają wielu obostrzeniom i uwarunkowaniom prawnym. Wśród nich są bezpieczeństwo przeciwpożarowe, bezpieczeństwo użytkowania i ochrona cieplna budynku. Sam montaż również wygląda inaczej, a to oznacza, że rozwiązania stosowane na dachach lub gruncie nie mogą być wykorzystane. W przypadku instalacji ściennej stworzono dedykowane moduły montażowe, które gwarantują wytrzymałość i spełniają normy bezpieczeństwa.

Co wpływa na efektywność instalacji?

Decydując się na moduły fotowoltaiczne, należy rozważyć kilka kwestii. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego stanowiska. Panele PV w naszej szerokości geograficznej powinny być skierowane na południe, pod kątem 35 stopni. Dobrze, gdy miejsce instalacji fotowoltaicznej (dach, ściana, grunt) będzie wolne od zacienienia. Wszelkie drzewa, krzewy lub sąsiadujące budynki, które nawet czasowo zasłaniają instalację, obniżą jej wydajność. Brak tego typu przeszkód sprawi, że moduł będzie pracował efektywnie.

Opłacalność inwestycji w panele PV

Instalacja fotowoltaiczna to nawet o 80% niższe rachunki za prąd. Szacuje się, że inwestycja zwraca się w 5-6 lat. Możesz skrócić ten czas, gdy zdecydujesz się na skorzystanie z programów „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie do kwoty 30.000 zł to realna oszczędność i znacząca pomoc. Wsparcie rządu możesz łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Jest to korzyść podatkowa, która w przypadku małżonków wynosi nawet 106.000 zł. Jeśli masz w otoczeniu sceptyków takiego rozwiązania, już niebawem będziesz mógł im pokazać rachunki za prąd przed i po instalacji fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne na ścianie obniżą Twoje rachunki za prąd o 80%! Miesięczne oszczędności na poziomie 200 – 300 złotych, to roczna korzyść w wysokości od 2.400 zł do 3.600 zł. Wyobraź sobie, na co przeznaczysz wolne środki.

Zobacz, ile zaoszczędzisz z własną instalacją fotowoltaiczną. Skontaktuj się z nami!

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.