Nowe dofinansowanie do fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Po licznych programach wsparcia dla osób indywidualnych, rolników i przedsiębiorców, przyszedł czas na nowe dofinansowanie do fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Najnowsza rządowa propozycja ma atuty, które pozwalają prosumentom na ograniczenie kosztów czynszu i zarabianie na własnej elektrowni słonecznej. Mowa o prosumencie lokatorskim, który zapowiadany jest jeszcze w 2023 roku.
Kryzys energetyczny zmusił wiele państw europejskich do intensyfikacji działań na rzecz odnawialnych źródeł energii. Także Polska uruchomiła wiele programów wsparcia, które mają zachęcać do stopniowego ograniczania zużycia prądu produkowanego z paliw kopalnych. Po sukcesie “Czystego Powietrza”, Programu “Mój Prąd” i wielu inicjatyw częściowo finansujących montaż fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych, przyszła kolej na wsparcie budownictwa wielorodzinnego - wartego doinwestowania z kilku względów: wysokiego zapotrzebowania na prąd, wysokich kosztów czynszów i dużego potencjału związanego z wielkopowierzchniowymi dachami. Tym samym, pod koniec 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że wprowadza prosumenta lokatorskiego i grant OZE, który może stać się motywacją do inwestycji w fotowoltaikę.
Zyski dla prosumenta lokatorskiego
Prosument lokatorski to zupełnie nowa forma rozliczeń za energię elektryczną. Będzie opierał się nieznacznie na rozliczeniach w systemie net-billing, ale pozwala na znacznie większe profity. Jakie są najważniejsze korzyści?
- Zyski finansowe z fotowoltaiki. Działająca fotowoltaika w pierwszej kolejności zasila bieżące potrzeby, czyli części wspólne (oświetlenie, zasilanie wind, monitoringu i inne) na zasadach autokonsumpcji. Nadmiar energii zostanie sprzedany dostawcy w cenach hurtowych, a zysk z inwestycji przekazany w całości na konto wspólnoty/spółdzielni/TBS-u w comiesięcznym rozliczeniu. Ta może później zarządzać pozyskanymi środkami i przeznaczać je na inne wspólne cele - zakup energii elektrycznej w czasie, kiedy instalacja nie pracuje lub jest za mało efektywna (noc, miesiące zimowe), ale także na remonty, nowe inwestycje, modernizacje i opłaty administracyjne, co znacząco może zmniejszyć koszty czynszu.
- Montaż znacznie większej instalacji niż wynika to z potrzeb mieszkańców budynku. Dotychczas dla budownictwa wielorodzinnego nie było to opłacalne. Wprowadzenie korzystnej formy sprzedaży energii ma zachęcić inwestorów do zakupu większych instalacji i zwiększenia produkcji w celach zarobkowych, bo im większa inwestycja, tym większe zyski.
- Korzystniejsze bilansowanie energii. Dotychczas po zbilansowaniu energii pobranej i oddanej, zwrot przysługiwał jedynie na 20% energii pozostałej z każdego miesiąca. Nowe rozliczenie fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych pozwala na odzyskanie całości nadwyżek pieniężnych.
- Fotowoltaika i nie tylko. To kolejna z nowości, bo opócz samej fotowoltaiki, prosument lokatorski i grant OZE pozwalają również na zakup np. magazynu energii i pompy ciepła.
- Dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych.
Nowe dofinansowanie do fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych - grant OZE do 50% - już jest!
Spółdzielnia, wspólnota czy TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) od 1 lutego 2023 roku może złożyć wniosek o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego i uzyskać środki z Krajowego Programu Odbudowy (Polskiego Funduszu Rozwoju). Inwestycja może pokryć nawet 50% kosztów kwalifikowanych, do których należy: zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej lub zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z systemami towarzyszącymi.
O dotację mogą starać się również te wspólnoty czy spółdzielnie, które wcześniej zainwestowały w fotowoltaikę. Koniecznym do spełnienia warunkiem jest rozbudowa istniejącej już inwestycji o minimum 25% dotychczasowej mocy. W takiej sytuacji mogą również uzyskać do 50% poniesionych kosztów rozbudowy.
Konkurencyjność osiedli zasilanych energią słoneczną
To pierwszy tego typu projekt w Polsce na skalę ogólnokrajową i może stać się nowym standardem modernizacji budynków już istniejących, ale również jest doskonałą propozycją dla tych, które dopiero mają powstać. Dlaczego? Neutralność klimatyczna i oszczędzanie staje się standardem zielonego budownictwa na całym świecie. Także w Polsce zapowiadane inwestycje deweloperskie, jeszcze przed powstaniem, mają w swoich planach instalacje fotowoltaiczne.
Nowe dofinansowanie do fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych to pierwszy krok w stronę zielonych osiedli i w dalszej perspektywie:
- mniejszej emisji CO2, a co za tym idzie zmniejszenia smogu w mieście,
- obniżenia czynszów, dzięki zmniejszeniu poboru energii z sieci i wykorzystaniu czystej i taniej energii słonecznej,
- podniesienia atrakcyjności osiedli wśród świadomych ekologicznie osób poszukujących nieruchomości do kupienia lub wynajmu,
- zdobycie środków na kolejne zielone inwestycje np. na zakup dostępnych dla mieszkańców ładowarek do aut elektrycznych zasilanych fotowoltaiką.
Uzyskanie grantu na budowę własnej elektrowni słonecznej otwiera każdą z tych możliwości.
Zysk zależy od jakości montażu
Nie jest tajemnicą, że jakość komponentów instalacji oraz fachowość montażu będą mieć wpływ na działanie instalacji i zyski, jakie będzie przynosić. Fotowoltaika powinna bez zarzutu działać przez kolejne 25-30 lat. Aby uzyskać taką pewność, warto jej wykonanie oddać w ręce fachowców, którzy specjalizują się w instalacjach o dużej mocy.
Doradca techniczno-handlowy Solum Service zaproponuje najbardziej efektywny zestaw, ale również omówi spodziewane zyski z instalacji, sposoby jej finansowania, przybliży zawiłości związane z wnioskiem o dotację i zadba o wszystkie formalności z nią związane. Zespół projektantów i instalatorów będzie odpowiadał za wydajność i bezpieczeństwo inwestycji.
Zachęcamy do obejrzenia naszych realizacji i skorzystania z formularza kontaktowego.