Fotowoltaika na skomplikowanym dachu - instalacja fotowoltaiczna w Tomaszowie Mazowieckim
Jeszcze do niedawna wielospadowe dachy cieszyły się ogromną popularnością, ponieważ kojarzyły się z rezydencjami o dużej powierzchni, co dodawało prestiżu nawet niewielkim budynkom.
W przypadku nieruchomości o naprawdę dużej powierzchni użytkowej, rozbudowana bryła domu niejako wymuszała wyższą komplikację dachu, a to niosło ze sobą dużo większe koszty i więcej nakładu pracy w trakcie jego budowy.
Niestety to nie jedyne minusy dachów wielospadowych, ponieważ przez liczbę połaci dachowych, popularne dla nich typy poszyć dachowych (karpiówka,dachówki ceramiczne) oraz obecność dodatkowych elementów np. lukarn bywają kłopotliwe przy montażu fotowoltaiki, o czym przekonało się wielu z naszych klientów.
Fotowoltaika na skomplikowanym dachu - wybór firmy instalatorskiej
Instalacja fotowoltaiczna to już niemal konieczność, a wysoki stopień skomplikowania dachu jest problemem nie tylko dla samego właściciela nieruchomości, ale również dla firm instalatorskich, co często kończy się licznymi błędami montażowymi, znacznie mniejszymi uzyskami i podwyższonym kosztem samej instalacji. Dlatego wybór firmy instalatorskiej powinien opierać się nie tylko na porównaniu kilku ofert różnych sprzedawców fotowoltaiki, ale również na zbadaniu, czy firma, której chcemy powierzyć naszą inwestycję ma doświadczenie w podobnych realizacjach. Dlaczego? Ponieważ przy takich projektach zaangażowany jest cały zespół.
Doradca techniczno-handlowy musi sprawdzić, czy instalacja będzie w tym przypadku opłacalna i czy jest alternatywa montażu na gruncie, który w niektórych przypadkach będzie rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Jeśli nie ma, pojawiają się kolejne pytania - czy dach pomieści odpowiednią liczbę modułów zgodnie z obliczonym przez doradcę zapotrzebowaniem, które z połaci dachu można wykorzystać i czy stopień skomplikowania dachu będzie narzucał zastosowanie konkretnych rozwiązań np. optymalizatorów mocy, a w skrajnych przypadkach pełnej optymalizacji systemu PV.
Zespół projektowy. To kolejny równie ważny krok, ponieważ projekt przygotowany w specjalistycznym programie PV*SOL pozwala znaleźć optymalne rozwiązanie dla tej konkretnej nieruchomości z uwzględnieniem wszystkich zastanych warunków. Inżynier przetestuje różne ułożenia modułów, uwzględni zmienne i ustali, czy wybrana przez doradcę propozycja sprzętowa jest tą najlepszą.
Zespół instalatorski. Tutaj nie trzeba tłumaczyć, że fotowoltaika na skomplikowanym dachu wymaga ekipy doświadczonej, solidnej i dokładnej. Jakiekolwiek błędy monterskie mogą kosztować właściciela nie tylko stratę cennych uzysków energii ze słońca, ale również utratę gwarancji sprzętowej, instalatorskiej, utratę ubezpieczenia, a nawet ryzyko pożarowe, o czym niejednokrotnie wspominaliśmy prowadząc warsztaty dla straży pożarnej.
Najczęstsze błędy instalatorskie
Nie będziemy wspominać o tych błędach, które pojawiają się przy wszystkich typach montaży, a skupimy się na tych, które dotyczą głównie fotowoltaiki na skomplikowanym dachu. Najczęściej pojawiającym się błędem są wystające poza kalenicę moduły, które szybciej się zużywają (mikropęknięcia ogniw), a ich instalacja w ten sposób jest po prostu niezgodna z prawem budowlanym. Innym problemem są uszkodzenia obróbki kominów i okien, co skutkuje przeciekaniem dachu lub przestrzeni ram okiennych.
Wszystko to wynika z próby ułożenia jak największej liczby paneli fotowoltaicznych na ograniczonej przestrzeni dachu, często kosztem właściciela budynku, który nie ma świadomości konsekwencji nieudanego montażu.
Fotowoltaika na skomplikowanym dachu - instalacja fotowoltaiczna w Tomaszowie Mazowieckim
Instalacja fotowoltaiczna jest kuszącym rozwiązaniem i stopień skomplikowania dachu niejednokrotnie jest dość dużym wyzwaniem, ale nie jest niemożliwy. Wszystko uzależnione jest od dobrze wykonanego audytu fotowoltaicznego. Taką instalację wykonaliśmy np. na dachu kościoła w Łodzi, którego zapotrzebowanie na energię elektryczną zostało obliczone na 49,6 kWp.
Mniejsze nieruchomości także wymagają odpowiedniego zaangażowania zespołu. Jeden z takich montaży wykonaliśmy dla pana Tomasza z Tomaszowa Mazowieckiego. Na wielopołaciowym dachu pokrytym dachówką ceramiczną pojawiły się moduły marki QCells obsługiwane przez trójfazowy inwerter marki Solar Edge. Zastosowaliśmy również optymalizatory mocy P505. Łączna moc tej instalacji to 9,94 kWp.
Fotowoltaika na skomplikowanym dachu może być sporym wyzwaniem, ale nie dla firmy o wieloletnim doświadczeniu w projektowaniu i montażu wymagających instalacji. Nie musicie obawiać się, że o bezpieczeństwo tej inwestycji, jej wykonanie i późniejsze działanie, więc jeśli szukacie takiego wykonawcy, zostawcie nam wiadomość z kontaktem do siebie.