Fotowoltaika dla domu w budowie - inwestycja w Gostyninie

Wiele inwestycji wykonanych przez Solum Service w 2021 roku to realizacje na domach jednorodzinnych, które dopiero będą zamieszkane. Jedną z nich jest realizacja z Gostynina.

Domy jednorodzinne to jedna z największych grup klientów zainteresowanych instalacjami fotowoltaicznymi. Część z tych realizacji to modernizacje zamieszkanych już domów, zarówno tych wieloletnich, jak i powstałych w ostatnich 5 latach. Jednak w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie zupełnie inną kategorią inwestycji, czyli fotowoltaiką dla domu w budowie. Zapytania o takie realizacje motywowane były trzema kwestiami - jedną z nich była wzrastająca inflacja i znaczne podniesienie kosztów życia, drugą zmieniające się przepisy o rozliczaniu fotowoltaiki z systemu opustów na net-billing, a trzecią możliwość dodania kosztów fotowoltaiki i pompy ciepła do kredytu hipotecznego

Fotowoltaika dla domu w budowie - kiedy zacząć planować inwestycję?

Jak wspomnieliśmy, dość popularnym rozwiązaniem ostatniego roku było dodanie do kredytu hipotecznego zarówno instalacji fotowoltaicznej, jak i pompy ciepła. Jednak o planowanej inwestycji warto pomyśleć jeszcze wcześniej - już w trakcie wyboru lub przystosowania działki budowlanej. Jakie ma to znaczenie dla inwestora? Aby instalacja była wydajna, trzeba spojrzeć na otoczenie budowanego domu - czy na działce lub w pobliskim otoczeniu nie znajdują się drzewa, słupy i wysokie budynki, które mogłyby utrudnić dostęp światła. Kolejnym etapem jest już wybór projektu domu i tu napotkamy kilka równie ważnych kwestii. 

Jedną z nich jest ustawienie domu w korzystnej pozycji pod względem kierunków geograficznych, gdzie największa połać dachu będzie skierowana na południe. Coraz popularniejsze są tzw. nowoczesne stodoły oraz domy o dachach dwuspadowych, które rewelacyjnie sprawdzają się w montażu fotowoltaiki. Oczywiście taka konstrukcja dachu to nie jedyna optymalna możliwość montażu wydajnej instalacji, co możecie zobaczyć w przypadku realizacji z Gostynina. Wielospadowy dach umożliwia także inne, opłacalne usytuowanie np. południe i zachód. 

Warto rozważyć także najbardziej opłacalne poszycie dachowe, które będzie miało znaczenie w rodzaju, a tym samym kosztach systemu montażowego. 

W projekcie należałoby również uwzględnić instalację formalnie, co umożliwi jej uruchomienie i korzystanie z jej zasobów jeszcze przed oddaniem domu do użytku. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przyłącze tymczasowe i tzw. taryfa budowlana, która umożliwi wymianę licznika na dwukierunkowy, czyli pełne i efektywne działanie instalacji. 

To, co warto zapamiętać - jeśli instalacja nie została zgłoszona w projekcie domu, jej uruchomienie będzie możliwe dopiero po oddaniu budynku do użytku. Jeśli tak się nie stało, można zaktualizować projekt i uzupełnić go o brakujący system. 

Fotowoltaika dla domu w budowie - zalety  

W tym roku wśród naszych realizacji pojawiło się więcej klientów zdecydowanych na montaż jeszcze w trakcie budowy lub wykończenia nowego domu. Inwestor mógł jednocześnie liczyć na to, że doradca z Atum Energy obliczy zapotrzebowanie na energię elektryczną, która będzie zasilać wszystkie domowe urządzenia, a także te zaplanowane w niedalekiej przyszłości np. klimatyzację czy ładowarkę do aut elektrycznych. Specjalista spyta o urządzenia wymagające większej ilości prądu, ilość domowników, powierzchnię do ogrzania i wiele więcej. Wszystko to odbywa się jeszcze na etapie bezpłatnego audytu fotowoltaicznego. Finałem tej rozmowy będzie projekt instalacji, która nie tylko pokryje zapotrzebowanie, ale określi orientacyjny czas zwrotu inwestycji, a więc moment, kiedy instalacja będzie już pracować na zysk.

Realizacja w Gostyninie

W rejonie Gostynina, w tym samym czasie wykonaliśmy kilka instalacji fotowoltaicznych dla grona rodziny i przyjaciół jednego z inwestorów, w tym dwie instalację dla domów, które były jeszcze w trakcie budowy. Poniższa inwestycja jest jedną z nich. Jej realizację rozpoczęliśmy w październiku 2021 roku. 
Na wielospadowym dachu pokrytym blachodachówką umieściliśmy moduły fotowoltaiczne marki Qcells w orientacji południe-zachód. Dlaczego? Ze względu na niewielką powierzchnię połaci południowej dachu oraz wysokie zapotrzebowanie wynikające z zainstalowanej również pompy ciepła, najkorzystniejszą propozycją było dodanie także połaci zachodniej. Dzięki temu klient czerpie energię ze słońca przez cały dzień i optymalizuje uzyski także w godzinach popołudniowych. Nad pracą fotowoltaiki czuwa inwerter marki Huawei. Łączna moc tej inwestycji to 9,88 kWp.

Fotowoltaika dla domu w budowie to opłacalna inwestycja, a której warto skorzystać już na samym początku budowy. Jeśli planujesz budowę domu, jesteś w trakcie budowy lub wykończenia, zachęcamy do kontaktu. Doradca pomoże dobrać odpowiednią wielkość instalacji i jednocześnie dobierze najbardziej korzystne rozwiązania, w tym pompę ciepła, magazyn energii czy ładowarkę samochodową. Zostaw wiadomość. 

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.