Zyskaj spokój i zaoszczędź pieniądze dzięki panelom fotowoltaicznym
Koszty zużycia energii elektrycznej nieustannie rosną. . Czy istnieje skuteczny sposób, aby obniżyć rachunki za prąd? Okazuje się, że jest na to rada.
W styczniu 2021 r. wprowadzono nową tzw. opłatę mocową. Dotknie ona wszystkie gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa. Fotowoltaika to kierunek dla wszystkich osób, które chcą uniezależnić się od dotychczasowego dostawcy energii, jednocześnie obniżając rachunki za prąd. Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) ze szczególnym uwzględnieniem paneli fotowoltaicznych to realna alternatywa, która charakteryzuje się wydajnością i cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Potwierdzają to badania Instytutu Energetyki Odnawialnej, z których wynika, że od 2017 r. liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce każdego roku się podwaja. Szacuje się, że w 2040 roku będzie już 2 miliony przydomowych i firmowych elektrowni. Dodatkowo rząd stosuje różnego rodzaju zachęty w tym dotacje, aby z programów skorzystało jak najwięcej osób. Duże oszczędności finansowe są dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Panele fotowoltaiczne w Polsce
Do końca 2020 r. Polska była zobowiązana do realizacji unijnego celu 15% udziału OZE w zużyciu energii. Na wyniki działań i podsumowanie trzeba będzie jeszcze chwile poczekać. Niemniej kolejny plan dla Polski na 2025 r. zakłada 3-4 GW mocy z instalacji fotowoltaicznych. Z kolei wytyczne Krajowego Planu Energii i Klimatu szacują, że w 2040 r. fotowoltaika będzie stanowić 25% mocy zainstalowanej.
Rząd prowadzi działania zmierzające do dywersyfikacji źródeł produkcji energii i zastąpienia starych niewydajnych metod, nowymi bardziej efektywnymi i czystszymi. Ponadto w kraju rośnie apetyt na energię elektryczną, co jest konsekwencją rozwoju gospodarczego Polski. Potwierdza to, chociażby widoczny wzrost produkcji nowej energii z paneli PV na tle innych państw. W 2018 r. Polska zajęła 9 miejsce w Europie, wytwarzając 235 MW nowej mocy, a w 2019 r. było to już 0,9 GW, co dało jej 4 lokatę.
Panele PV w liczbach
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością w Polsce. Pod koniec 2019 r. (stan na 09.12.2019 r.) zatwierdzono 11 tys. wniosków o dotacje w ramach programu „Mój Prąd”, z czego wypłacono ponad 8,1 tys. Montaż paneli fotowoltaicznych przyczynił się do wyprodukowania 45.622 MWh/rok czystej, zielonej energii. Jednocześnie pozwoliło to zredukować emisję CO2 o 36,5 mln kg/rok. Dbałość o naturę nie jest już tylko tymczasową modą. Fotowoltaika i korzyści płynące z jej stosowania przekładają się na jakość otaczającego środowiska i wymierne oszczędności.
Własna instalacja fotowoltaiczna obniża comiesięczne rachunki, a programy rządowe i korzyści w postaci dotacji, sprawiają, że inwestycja staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale także przedsiębiorców. Fotowoltaika dla firm jest atrakcyjną alternatywą, która realnie ogranicza koszty zużycia prądu. Nie dziwi fakt, że właściciele firm coraz częściej sięgają po OZE, a w szczególności po panele fotowoltaiczne.
Fotowoltaika — Łódź i woj. Łódzkie w programie preferencyjnego finansowania
Instalacja fotowoltaiczna może być sfinansowana ze środków własnych, tradycyjnego kredytu bankowego, za pomocą leasingu lub na preferencyjnych warunkach przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Propozycja obejmuje:
- oprocentowanie 1,5% – w sytuacji, gdy firma wykorzystała pomoc de minimis będzie to 3%,
- długi okres spłaty do 15 lat,
- przydatna karencja do 6 miesięcy.
Oferta WFOŚ dedykowana jest wszystkim przedsiębiorcom. Jeśli firma nie ma wystarczającej gotówki lub nie chce jej w całości wydatkować, to panele fotowoltaiczne mogą być sfinansowane na preferencyjnych warunkach. Niesie to za sobą korzyści finansowe i podatkowe. Ponadto pożyczki mogą być częściowo umorzone:
- w wysokości 15% bez deklaracji dalszego przeznaczenia kwoty umorzenia,
- w wysokości do 40% pod warunkiem przeznaczenia umorzonej kwoty na realizację innych zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
- w wysokości do 45% pod warunkiem przeznaczenia umorzonej kwoty na przedsięwzięcia w odnawialne źródła energii lub zmierzające do ograniczenia niskiej emisji, lub wzrostu efektywności energetycznej,
- w wysokości do 55% pod warunkiem przeznaczenia umorzonej kwoty na zakup pojazdów elektrycznych.
Panele fotowoltaiczne to nie tylko sama instalacja, ale także szereg formalności. Dlatego ważne jest znalezienie profesjonalnej fotowoltaicznej firmy, która kompleksowo zajmie się inwestycją. Oznacza to, że przedstawiciel będzie w stanie pomóc przy wniosku o dotację, odpowie na wszystkie pytania dotyczące instalacji PV, a na koniec zgłosi ją do obecnego dostawcy prądu. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje wsparcie na każdym etapie realizacji.
Zyskaj bezpieczeństwo i spokój
Spokój i oszczędności to korzyści, które przynosi instalacja fotowoltaiczna. Dzięki niej nie trzeba się obawiać kolejnych podwyżek opłat za energię elektryczną. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można swobodnie przeznaczyć na inne cele. Dodatkowo na atrakcyjność inwestycji wpływają programy rządowe, z których można uzyskać dotacje. Wynikają z tego także korzyści podatkowe, które wpłyną pozytywnie na finanse inwestorów. Warto pamiętać, że projekt nie musi być zrealizowany za gotówkę. Preferencyjne warunki finansowania WFOŚ oraz oferty leasingowe pomogą w realizacji inwestycji i uniezależnią firmę od zewnętrznych dostawców energii.
Panele fotowoltaiczne to szereg korzyści dla domu i firmy. Swoje plany i pomysły dobrze omówić ze specjalistami z branży. W tym celu warto zajrzeć na SOLUM SERVICE, gdzie znaleźć można odpowiedzi na nurtujące pytania i umówić się na rozmowę lub spotkanie z konsultantem.