Panele słoneczne w pochmurny dzień?

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na popularne pytania odnośnie do fotowoltaiki. Czy pochmurne dzień wpływa na uzyski z instalacji fotowoltaicznej oraz jak działają panele słoneczne?

Zainteresowanie panelami słonecznymi w Polsce gwałtownie rośnie. Panele PV to instalacja, które skupia się na produkcji energii pochodzącej ze słońca. Odpowiednio zaprojektowana oraz wykonana fotowoltaika może w pełni pokryć zapotrzebowanie domu na energię. Niewątpliwą zaletą instalacji PV jest jej brak negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Szacuje się, że 2,5% energii elektrycznej w Polsce pochodzi z paneli słonecznych, a w najbliższych latach ten procent ma być wielokrotnie większy.

Pochmurny dzień — jakie będą uzyski z paneli słonecznych?

Oczywistą sprawą jest, że panele fotowoltaicznej potrzebują promieni słonecznych do produkcji energii elektrycznej. Jednak, czy instalacja PV będzie działać pomimo częściowo lub w pełni zachmurzonego nieba? Tak, panele fotowoltaiczne działają przy pochmurnej pogodzie, jednak będą generować mniej energii.

W zależności od zachmurzenia oraz ilości zamontowanych paneli słonecznych wydajność może być niższa o 10-25% w porównaniu do słonecznego dnia. Warto zaznaczyć, że instalacje fotowoltaiczne wychwytują szerszy zakres światła słonecznego, ponieważ wykorzystują do produkcji energii również światło o czerwonych i niebieskich długościach fal.

Często spotykamy się z pytaniami odnośnie do działania paneli w nocy. Pamiętaj, że gdy zachodzi słońce, panele słoneczne przestają generować energię. Można jednak się przygotować na noce przestoje w produkcji energii. Przydatne okażą się w tym momencie nowoczesne rozwiązania w postaci inteligentnych liczników typu smart oraz specjalnych aplikacji. Pozwolą one wyliczyć, ile energii zużyto w ciągu doby oraz jakie ilości energii są potrzebne na noc. Alternatywą do tego typu działań może być przydomowy magazyn energii, który potrafi zapewnić dostawy prądu w nocy.

Jak panele przetwarzają promienie na energię elektryczną?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektrycznej za pomocą paneli, które odpowiedzialne są za powstawanie zjawiska zwanego efektem fotowoltaicznym. Proces ten polega na produkcji w półprzewodniku siły elektromotorycznej, która wytworzona jest poprzez przetworzenie światła z promieni słonecznych na prąd stały (DC). Proces ten dzieje się w ogniwach fotowoltaicznych.

Wykorzystywanie czystej energii pochodzącej z paneli słonecznych jest możliwe tylko przy posiadaniu inwertera solarnego — falownika. Jest on odpowiedzialny za kolejny etap produkcji prądu, czyli za przekształcenie prądu stałego w prąd przemienny (AC), który posiada parametry elektryczne zgodne z obowiązującymi w sieci publicznej.

Przed wyborem instalacji fotowoltaicznej, upewni się, że firma, z którą masz zamiar podjąć współpracę, wykonuje swoje obowiązki rzetelnie i na najwyższym poziomie! Najlepszym rozwiązanie, które Ci proponujemy, jest skorzystanie z usług Solum Service – gwarantujemy, że będziesz zadowolony z pracy, którą dla Ciebie wykonanym. Jeśli chcesz porozmawiać na temat Twojej przyszłej instalacji, zachęcamy do kontaktu z doradcą Solum Service – w tych trudnych czasach jest to również możliwe on-line!

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.