Panele fotowoltaiczne nie pracują w słoneczny dzień? Winne są skoki napięcia

Mikroelektrownia na dachu lub gruncie produkuje prąd, jest przyjazna dla środowiska, a przy tym jest w stanie obniżyć Twoje rachunki za prąd. Zauważyłeś jednak, że mimo pięknej pogody, panele nie produkują energii? Czy to wada instalacji, a może coś się zepsuło? Nie: problemem są skoki napięcia. Co je powoduje i czy można się przed nimi ustrzec?

Mikroelektrownia na dachu lub gruncie produkuje prąd, jest przyjazna dla środowiska, a przy tym jest w stanie obniżyć Twoje rachunki za prąd. Zauważyłeś jednak, że mimo pięknej pogody, panele nie produkują energii? Czy to wada instalacji, a może coś się zepsuło? Nie: problemem są skoki napięcia. Co je powoduje i czy można się przed nimi ustrzec?

 

Co powoduje przerwy w produkcji prądu przez fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna może przestać działać z różnych przyczyn. W znacznej większości sytuacji takie zdarzenia są zamierzone, aby ochronić panele przed uszkodzeniem. Dzieje się tak, gdy falownik optymalizuje pracę lub resetuje się, gdy pojawią się skoki napięcia.

Cztery powody, przez które instalacja  PV może  się wyłączyć lub spowodować przejście falownika w stan “awarii”:

 • skoki napięcia powyżej 253 V,
 • awaria sieci,
 • zbyt wysoka temperatura falownika
 • nieprawidłowy montaż modułów.

W większości przypadków to sytuacje losowe, które są niezależne od Ciebie, ale mogą wpłynąć na działanie Twojej mikroelektrowni. Istnieją sposoby, które pozwalają uniknąć skoków napięcia lub zminimalizować ich skutki. Przeczytasz o nich w dalszej części artykułu.

Źródło: solumservice.com

 

Jak skoki napięcia wpływają na fotowoltaikę?

Prawdopodobnie niepokoi Cię zaistniała sytuacja. Być może zastanawiasz się, czy instalacja nie zepsuje się przez skoki napięcia. Pewne jest, że nie każda anomalia oznacza uszkodzenie modułów PV. Wprawdzie wyłączają się, gdy dochodzi do takich zjawisk, ale to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Optymalny poziom napięcia w sieci mieści się w przedziale od 207V do 253V (230V +/-10%). Skoki napięcia powodują wzrost powyżej górnych widełek, na co natychmiast reaguje falownik. Objawia się to najczęściej restartem inwertera, niezależnie od tego, czy przekroczenie trwało krótką chwilę, czy kilka godzin. Sprzęt uruchomi się automatycznie, gdy parametry sieci wrócą do ustalonej normy.

Wpływ, a w zasadzie skutki skoków napięcia na fotowoltaikę można ograniczyć do restartu urządzenia. Gdyby inwerter nie zadziałał, nagły incydent w sieci uszkodziłby instalację fotowoltaiczną. Naprawa lub wymiana byłaby bardziej kosztowna w porównaniu do straty nawet kilkugodzinnej produkcji energii.

 

Czym spowodowane są skoki napięcia?

Krajowa infrastruktura energetyczna jest stale modernizowana, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. W momencie jej projektowania nikt nie był przygotowany na zieloną rewolucję w zakresie OZE. Obecnie w Polsce jest ponad 700 000 prosumentów. Ich nadwyżki produkcji trafiają do sieci, a ta w danym momencie przyjmuje więcej prądu, niż jest w stanie przechować. W efekcie dochodzi do skoków napięcia, które zakłócają rytm działania sieci w mniejszej lub większej skali.

Inne czynniki wpływające na wahania napięcia w sieci energetycznej:

 • urządzenia o dużej mocy zainstalowane w domu,
 • Twoja nieruchomość znajduje się w sąsiedztwie zakładów produkcyjnych np. zakładów produkcyjnych,
 • mieszkasz w niewielkiej odległości od transformatora,
 • duża liczba instalacji  PV wpiętych do jednej wspólnej linii energetycznej.

Infrastruktura energetyczna przechodzi transformacje. Minie przynajmniej kilka lat, gdy cały kraj oplecie nowa sieć. Warto jednak zauważyć, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do 2030 r. ma wydać 150 miliardów złotych na modernizację sieci.

Źródło: wysokienapiecie.pl

Tylko w 2021 r. NFOŚiGW wydał 3,5 miliarda złotych na modernizację sieci, a w 2022 r. ma to być prawie 5,8 miliarda zł. Mimo ogromnych nakładów infrastruktura nie dogania dynamicznie rozwijającego się rynku fotowoltaiki. Musi upłynąć trochę czasu, zanim ta sytuacja się ustabilizuje. Do tego czasu możesz zrobić kilka rzeczy, aby zminimalizować ilość skoków napięcia. Jednym z nich jest zwiększenie autokonsumpcji.

 

Autokonsumpcja remedium na skoki napięcia?

Polski rząd zachęca prosumentów do zwiększenia bieżącego zużywania  energii, którą wyprodukują. Zjawisko to nazywane jest autokonsumpcją. Głównym celem jest odciążenie krajowej infrastruktury, co ma ograniczyć liczbę awarii i umożliwić terminową realizację robót związanych z modernizacją. Jak na tym mogą skorzystać prosumenci? Przede wszystkim dofinansowaniem na urządzenia wspierające OZE. Doposażenie PV w kierunku autokonsumpcji wspiera program Mój Prąd 4.0.

Autokonsumpcję zwiększą:

 • pompa ciepła – urządzenie służy do ogrzewania domu i CWU, a także do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni,
 • klimatyzacja – dobre rozwiązanie na gorące wiosenne i letnie dni, które poprawi Twój komfort, 
 • bojler z grzałką elektryczną – wyposażenie spożytkuję energię w godzinach szczytu produkcji.

Wszystkie wymienione rozwiązania można zasilać energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych. Część sprzętów nastawionych jest na konsumpcję prądu, ale jeden umożliwia jego przechowywanie. Tym urządzeniem jest magazyn energii.

 

Magazyn energii: sposób na gromadzenie nadwyżek prądu

Przydatnym rozwiązaniem są magazyny energii. Urządzenie gromadzi wyprodukowane nadwyżki energii i umożliwia skorzystanie z nich w dowolnym momencie, gdy pojawi się taka potrzeba. O ile pompa ciepła, klimatyzacja i bojler zużywają prąd, o tyle przydomowy akumulator przechowuje go i umożliwia wykorzystanie zasobów np. w momencie, gdy fotowoltaika po zmroku przestanie pracować.

Źródło: solumservice.com

 

Stacja ładująca pojazdy elektryczne to jeden ze sposobów na zwiększenie autokonsumpcji

Dobrym rozwiązaniem zwiększającym autokonsumpcje są także stacje ładujące dla samochodów elektrycznych. Nie ma na nie obecnie dofinansowania, ale właściciele „elektryków” mają tę możliwość, aby wykorzystać czystą energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne.

 

Pompa ciepła, czyli ekologiczne ogrzewanie zasilane prądem

Nadal spotkać można głosy, że pompa ciepła nie ogrzeje domu i nie opłaca się jej instalować. Dotychczasowi sceptycy zmieniają swoje zdanie, a wszystko przez sytuację na rynku opału. Ceny paliw kopalnych, a w szczególności węgla w czerwcu 2022 r. biły rekordy. Koszty ogrzewania i ciepłej wody wzrosły z kilku tysięcy do nawet kilkunastu tysięcy w skali roku. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego to znaczny wydatek, który trzeba będzie ponieść.

Alternatywą dla tradycyjnych pieców węglowych i gazowych jest pompa ciepła. Pozyskuje ona energię cieplną z powietrza, gruntu lub wody, do czego potrzebuje wyłącznie prądu, który zapewni fotowoltaika. Nie dość, że zwiększysz autokonsumpcję i unikniesz skoków napięcia, to przy okazji oszczędzisz. Skorzysta na tym Twój portfel, środowisko naturalne, a przy okazji zwolni się trochę miejsca w dotychczasowym pomieszczeniu gospodarczym.

Autokonsumpcja to jeden ze sposobów, który pomoże ograniczyć liczbę skoków napięcia. Z pewnością nie można ich w pełni wykluczyć, bo wynikać mogą z czynników niezależny od Ciebie, ale istnieje szansa, aby zmniejszyć ich prawdopodobieństwo. Pamiętaj, że instalacja przyjaznych dla środowiska urządzeń, jak np. pompy ciepła, to dla Ciebie duża oszczędność i wygoda.

 

Skoki napięcia to niejedyna przyczyna przerw w pracy fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne nie pracują nocą. Kwestia wydaje się oczywista, ale mimo wszystko warto ją podkreślić. Moduły PV produkują prąd wyłącznie wtedy, gdy pada na nie światło słoneczne. Po zachodzie słońca spada napięcie, co powoduje, że inwerter wyłącza się i przestaje pracować. Jego ponowny rozruch jest automatyczny i zaczyna się, gdy wspomniane napięcie będzie na tyle duże, aby „wybudzić” falownik. Co jeszcze może spowodować przerwę w produkcji prądu?

 

Awaria w sieci wymusi przerwę w pracy paneli fotowoltaicznych

Niekorzystne warunki atmosferyczne lub nieoczekiwana usterka w sieci prowadzą do awarii. Jeśli jesteś podłączony do infrastruktury energetycznej, w której pojawił się problem, to Twoje panele przestaną pracować do czasu naprawy usterki. W momencie pojawienia się niedogodności w falowniku uruchamia się specjalny wyłącznik (tryb awarii), który przerywa pracę urządzenia. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa. Umożliwia to pracownikom operatora bezpieczną naprawę awarii.

 

Wysokie temperatury na falowniku

Większość producentów podaje, że inwerter będzie działał prawidłowo w zakresie temperatur od - 25°C do +60°C. W niektórych sytuacjach istnieje szansa, że sprzęt zachowa ciągłość działania powyżej granicznych wartości. Mimo wszystko lepiej unikać takich sytuacji.
 
Zbyt wysoka temperatura sprzętu pojawia się, gdy:

 • temperatura otoczenia jest bardzo wysoka,
 • falownik wystawiony jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych,
 • falownik jest nieodpowiednio wentylowany.

W celu uniknięcia podobnych sytuacji, najlepiej zainstalować falownik w ukryciu przed promieniami słonecznymi i zapewnić dobrą wentylację inwertera.

 

Panele fotowoltaiczne przestały pracować? Prawdopodobnie nie musisz się przejmować

W większości przypadków przerwa w produkcji prądu w Twojej domowej mikroelektrowni to skutek skoku napięcia. Na straży bezpieczeństwa stoi inwerter. Jeśli taka sytuacja się pojawi, urządzenie zareaguje automatycznym restartem. Kiedy problem minie, falownik wraca do swojej normalnej pracy.

Istnieje także grupa przyczyn niezależnych od Ciebie, które mogą spowodować przerwy w produkcji prądu. Można się przed nimi częściowo zabezpieczyć, np. zwiększając autokonsumpcję lub instalując falownik z dala od promieni słonecznych. Dlatego ważne jest, aby instalację modułów PV zrealizowała doświadczona firma fotowoltaiczna z odpowiednimi certyfikatami instalatorskimi producentów podzespołów. 

Stoisz przed decyzją zakupu fotowoltaiki? Potrzebujesz sprawdzonej ekipy do montażu instalacji PV? Napisz lub zadzwoń, pomożemy Ci uporać się z tymi zadaniami.

 

 

 

 

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
INFORMACJA O PRYWATNOŚCI PLIKÓW COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas przeglądania witryny. Część plików cookies, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są konieczne do działania podstawowych funkcji witryny.

Używamy również plików cookies stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookies będą przechowywane w przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również z nich zrezygnować, ale rezygnacja z niektórych z tych plików może mieć wpływ na wygodę przeglądania.

Klikając „Przejdź do serwisu” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej stronie. Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres klikając w "Preferencje cookies".

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: informacje i regulaminy — zresetuj ustawienia cookies.

RODZAJE PLIKÓW COOKIES UŻYWANYCH NA NASZEJ STRONIE

Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres.

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: Polityka prywatności — zresetuj ustawienia cookies.

Niezbędne

Przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

Preferencyjne

Umożliwiają Serwisowi zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie Serwisu, np. preferowany język lub region w którym znajduje się Użytkownik.

Statystyczne

Pomagają zrozumieć, w jaki sposób różni Użytkownicy Serwisu zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

Marketingowe

Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Ich celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych Użytkowników, a tym samym bardziej cenne dla wydawców, reklamodawców i strony trzecie (np. Google, Facebook).