Magazyny energii to technologia przyszłości dostępna dzisiaj

Od 2018 r. trwa w Polsce boom na panele fotowoltaiczne. Już ponad 700 tys. gospodarstw domowych ma własną instalację. Rynek ciągle się zmienia i udoskonala, a jednym z głównych kierunków rozwoju jest przechowywanie prądu. Magazyny energii to technologia, która jest bardzo potrzebna, przydatna i na szczęście już dostępna!

Fotowoltaika z magazynem energii — duet doskonały?

Dwie dekady temu w Europie rozpoczął się boom na panele fotowoltaiczne. Trend ten nie ominął Polski. Od 2018 r. nasz kraj znajduje się w czołówce państw Starego Kontynentu pod względem zainstalowanej mocy. W 2019 r. i w 2020 r. były to wysokie czwarte miejsca.

Dynamiczny rozwój mikroelektrowni sprawił, że wiele osób w znacznym stopniu uniezależniło się od zakładów energetycznych. Znacząco spadły także rachunki za energię elektryczną. Jednak tak duży przyrost dostawców prądu, czyli prosumentów (producentów i konsumentów jednocześnie) mocno wykorzystuje krajową infrastrukturę energetyczną.

Źródło: solumservice.com

 

Magazyny energii – sposób na odciążenie infrastruktury energetycznej w Polsce

Rozwiązaniem, które pomoże odciążyć sieć i obniżyć rachunki prosumentów rozliczających się w ramach net billingu jest magazyn energii. Są to urządzenia, które gromadzą wyprodukowany z paneli fotowoltaicznych prąd, który zostaje spożytkowany, gdy nie świeci słońce

 Nie brakuje głosów, które negują takie rozwiązanie, uznając, że to urządzenia mało wydajne. Czy zapewnienie elektryczności dla całego domu np. przez dwie doby to faktycznie mało? Takie technologie są już dzisiaj dostępne.

Panele fotowoltaiczne sprzed dwóch dekad, także są mniej wydajnie od współczesnych modeli. Technologia magazynowania energii stale się rozwija. Już dzisiaj rozwiązania dostępne na rynku są zadowalające do tego stopnia, że powstają ogromne magazyny energii zasilające kurorty wypoczynkowe, jak np. The Red Sea Project.

 

Wzrost zapotrzebowania na magazyny energii na świecie

W dniu 22 kwietnia 2016 r. podczas tzw. Porozumienia Paryskiego, 195 państw podpisało się pod misją ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zaplanowane zostały, a następnie wdrożone wielotorowe działania dążące do ochrony planety. Jednym z kierunków jest rozwój Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Fotowoltaika każdego dnia pomaga redukować emisję CO2 do atmosfery. Rozwój zarówno przydomowych instalacji, jak i dużych komercyjnych projektów sukcesywnie ogranicza ilość produkowanych gazów cieplarnianych. Magazyny energii mogą w tym dodatkowo pomóc np. poprzez ograniczenie transferu prądu do sieci. Nie dziwi więc fakt, że takie rozwiązania cieszą się rosnącym zainteresowaniem i są stale rozwijane.

Z prognoz ekspertów IHS Markit wynika, że do 2030 r. branża magazynowania energii trzykrotnie zwiększy liczbę instalacji. Chiny postawiły sobie za cel osiągnięcie 30 GW w sektorze gromadzenia energii już do 2025 r. Również do tego roku Państwo Środka ma stać się największym rynkiem pod względem rocznego przyrostu instalacji magazynów energii.

Ciekawostką jest, że tempo wzrostu liczby magazynów energii w Chinach w 2030 r. ma być 14-krotnie wyższe niż obecne. Dla porównania w Europie ma być 4-krotnie wyższe niż obecnie, a w USA 3-krotnie wyższe.

Źródło: pexels.com

 

Jakie technologie wykorzystują magazyny energii?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na magazyny energii, rośnie ilość dostępnych technologii, które są stosowane w tego typu urządzeniach. Obecnie na świecie trwa wielki wyścig o to, komu uda się wyprodukować najskuteczniejsze magazyny energii w przystępnych cenach.

Na rynku spotkać można magazyny energii, które korzystają z różnych technologii. Branża dynamicznie się rozwija, co skutkuje systematycznymi nowinkami, które są szybko komercjalizowane. Dzięki temu właściciele instalacji fotowoltaicznych mają do wyboru coraz lepsze urządzenia pod względem wydajności i trwałości.

Dostępne na rynku technologie magazynowania energii:

 •  magazyny energii w postaci baterii litowo-jonowych,
 •  magazyny energii w postaci baterii przepływowych,
 •  magazyny energii w postaci sprężonego powietrza,
 •  magazyny energii w postaci skroplonego powietrza,
 •  magazyny energii w postaci wieży ułożonej z bloków,
 •  magazyny energii w postaci elektrowni wodnych.

Warto zaznaczyć, że część rozwiązań dedykowanych jest dla ośrodków miejskich np. elektrownie wodne, ale część znajdzie zastosowanie w domach jak baterie litowo-jonowe.

 

Litowo-jonowe magazyny energii. Hibernująca bateria o niezwykłej efektywności

Jedną z nowatorskich metod przechowywania prądu opracowali naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) w USA. Badacze stworzyli litowo-jonowy system pozwalający na magazynowanie energii, który potrafi przechować prąd przez cały sezon. W ciągu roku akumulatory będą ładowane i rozładowywane zaledwie jeden lub dwa razy.

Uczeni z PNNL nazwali swoją technologię „hibernującą baterią”. Jej cechą charakterystyczną jest długi czas działania. Co więcej, bateria zbudowana jest w części z elektrolitu, który w przypadku nadmiaru energii w magazynie można schłodzić. Wówczas z cieczy zmienia swój stan skupienia na stały. Kiedy zajdzie taka potrzeba można go „odmrozić” i uwolnić zgromadzoną energię. Twórcy technologii sugerują, że pozwala ona gromadzić energię przez wiele miesięcy bez utraty znacznych ilości mocy.

Jak działa opracowane rozwiązanie? W sieci znaleźć można pracę naukową na ten temat pod tytułem: „A freeze-thaw molten salt battery for seasonal storage”. Przeczytać w niej można, że:

„Bateria jest najpierw ładowana przez podgrzanie jej do temperatury 180 stopni Celsjusza, co umożliwia przepływ jonów przez ciekły elektrolit i wytworzenie energii chemicznej. Następnie bateria jest schładzana do temperatury pokojowej, co zasadniczo zatrzymuje energię w baterii. Elektrolit zmienia stan skupienia na stały, a jony, które przenoszą energię, pozostają prawie nieruchomo. Kiedy energia jest potrzebna, bateria jest ponownie podgrzewana i energia przepływa”.

Wadą technologii litowo-jonowej jest przede wszystkim wydajność urządzeń, która skraca się wraz z upływem czasu. Najlepszym przykładem są akumulatory w smartfonach i laptopach. Po roku regularnego użytkowania wyraźnie widać, że przy tym samym czasie korzystania ze sprzętu w ciągu dnia, urządzenie trzeba częściej podłączać do ładowania.

Magazyny energii to nie jest zbędny dodatek lub gadżet. Jest to praktyczne rozwiązanie, które przede wszystkim zwiększa autokonsumpcję i jest bardzo korzystne przy nowym systemie rozliczania net-biliingu, a dodatkowo pozwoli ograniczyć transfer prądu do sieci i zmniejszyć napięcie w sieci w okolicy, w której mieszkasz lub prowadzisz firmę. Dzięki temu skorzysta na tym domowy lub firmowy budżet poprzez oszczędzanie na rachunkach za prąd  oraz środowisko naturalne. Rozwój branży przyniesie prawdopodobnie dodatkowe usprawnienia, które będą pracowały z korzyścią dla Ciebie.

 

Magazyny energii w Polsce

W Polsce firma Energa od pięciu lat rozwija w Pucku instalację magazynowania energii. Natomiast PGE pokazało plany inwestycji, z których wynika, że do 2030 r. spółka chce mieć w tej technologi około 800 MW. Pierwsze magazyny działają już na południu kraju. PGE uruchomiła instalację w Rzepedzi o mocy 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh i wykorzystuje akumulatory litowo-jonowe Tesli.

PGE w Rzepedzi wykorzystuje OZE do zapewnienia stabilnego dostępu do energii dla pobliskich odbiorców. Operator podaje, że efekty tej decyzji są policzalne i zadowalające. Zbudowanie magazynów energii odsunęło w czasie o ok. 10 lat konieczność budowy 40 km linii 110 kV, która miała zamknąć tzw. pierścień. Technologia magazynowania energii obniży koszty inwestycji i pozwoli skrócić czas jej realizacji.

 

Magazyny Energii w Polsce – liczby

Z danych Polskiej Izby Magazynowania Energii Elektrycznej i Elektromobilności (PIME) wynika, że w kraju jest już oko 50 MW mocy zainstalowanej w magazynach energii. W planach jest budowa dodatkowych od 300 do 500 MW nowych magazynów w ciągu najbliższych lat.

PGE planuje instalacje w miejscowościach:

 • Żarnowiec 205 MW / 820 MWh;
 • Lotnisko 23 MW / 46 MWh;
 • Bukowo 26 MW / 52 MWh;
 • Karnice 11 MW / 22 MWh;
 • Warta 2 MW /4 MWh;
 • Jeziorsko 2 MW / 4 MWh;
 • Bełchatów 1 MW / 1 MWh;
 • Kamieńsk 10 MW / 20 MWh;
 • Zwałowisko 8,5 MW / 17 MWh;
 • Kielce 30 MW / 120 MWh – magazyn w technologii skroplonego powietrza LAES;
 • Brzóza Stadnicka 1,5 MW / 3 MWh;
 • Cisna 2 MW / 4 MWh.

W Rzepedzi pracują już magazyny energii, ale to nie jedyne aktywne urządzenia. PGE uruchomiła także instalację w miejscowości Żar, która ma moc 0,5 MW i pojemność 0,75 MWh.

Analizy Bloomberg New Energy Finance wskazują, że ceny baterii litowo-jonowych systematycznie tanieją. W 2020 r. ich ceny obniżyły się do ok. 137 USD/kWh, a szacunki pokazują, że w 2022 r. ceny spadną poniżej 100 USD/kWh. Dzięki temu magazyny energii będą jeszcze tańsze, a przez to bardziej dostępne dla szerszego grona użytkowników. Rozwiązanie staje się jeszcze atrakcyjniejsze, bo rząd przewidział dofinansowanie do magazynów energii i nie tylko.

Rozwój technologii magazynowania energii to nie tylko ogromne obiekty, ale także przydomowe instalacje. W 2018 r. zaczął się boom na panele fotowoltaiczne, a w 2021 r. już ponad 700 tys. gospodarstw domowych zdecydowało się na ich instalację. Rząd uruchomił programy dofinansowań i liczy, że przydomowe akumulatory również będą cieszyły się takim zainteresowaniem, jak wspomniane panele. 

Przydomowe magazyny energii to zabezpieczenia na wypadek blackoutu lub przejściowych przerw w dostawach prądu. Jednocześnie zgromadzony prąd można wykorzystać w firmach, co pomoże ograniczyć koszty jej zużycia. W najbliższych latach można spodziewać się wzrostu zainteresowania tą technologią zarówno wśród właścicieli domów, jak i u przedsiębiorców. 

 

Koszt inwestycji w magazyny energii 

Panele fotowoltaiczne i magazyn energii to duet, który może pracować na Twoją korzyść. Instalacja o mocy 5 kWp to wydatek ok. 20 tys. zł. W przypadku mniejszych projektów inwestycyjnych koszty również będą niższe. Podobna zasada dotyczy magazynów energii. Urządzenia o mniejszej pojemności np. 5 kWh, które zapewni prąd przez kilka lub kilkanaście godzin to wydatek od 6 do 10 tys. zł. W przypadku większych magazynów ten koszt będzie wyższy. 

Zarówno przy wyborze wielkości instalacji fotowoltaicznej, jak i magazynu energii warto wziąć pod uwagę zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub firmy. W tych kwestiach dobrze postawić na doświadczoną firmę fotowoltaiczną, której pracownicy zbadają Twoje potrzeby i znajdą najlepsze rozwiązanie. Decydując się na duet fotowoltaika i magazyn energii można uzyskać dofinansowanie, które obniży koszty inwestycji.

 

Magazyny energii – dofinansowanie w ramach Mój Prąd 4.0

Kolejna edycja rządowego wsparcia dedykowana jest dla przyszłych i, co jest nowością, dotychczasowych beneficjentów programu. Osoby, które chcą założyć instalację fotowoltaiczną, mogą ubiegać się o wsparcie. Jego wysokość uzależniona będzie od ilości rozwiązań, na które jako przyszły prosument się zdecydujesz.

W praktyce oznacza to możliwość uzyskania dofinansowania do kwoty 21 tys. zł. Oczywiście  można wybrać jedno, dwa lub wszystkie rozwiązania, które objęte są wsparciem. W ten sposób można zainstalować fotowoltaikę, połączyć ją z magazynem energii i magazynem energii oraz finalnie wdrożyć system zarządzania energią w domu. Wszystkie te elementy są ze sobą połączone, co zapewnia sprawne funkcjonowanie.

Nowością w programie Mój Prąd 4.0 jest to, że beneficjenci poprzednich edycji mogą także ubiegać się o dofinansowanie. Jeśli na Twoim dachu lub przed domem masz już instalację fotowoltaiczną, to masz możliwość doposażyć ją np. w magazyn energii. Pozwoli to jeszcze bardziej uniezależnić się od operatora i zoptymalizować wydatki za energię elektryczną.

Chcesz uzyskać wsparcie, ale nie wiesz, jak to zrobić? Skontaktuj się z nami – pomożemy!

Źródło: gov.pl

 

Przechowywanie prądu, czyli świat przełącza się na magazyny energii

Rozwój technologii przechowywania prądu to ważny postęp technologiczny dla całej ludzkości. Już dzisiaj magazyny energii to rozwiązanie powszechnie dostępne, które masz możliwość zainstalować we własnym domu. Korzyści to z pewnością większa niezależność od operatora, niższe koszty energii dla prosumentów rozliczających się w ramach net-billingu, a także fakt, że to kolejne rozwiązanie przyjazne dla środowiska.

Świat przełącza się na magazyny energii. Co to oznacza? Przede wszystkim wiele mniejszych i większych inwestycji. Komercyjne duże projekty jak The Red Sea Project pokazują, że można zasilić cały kurort przez 24h na dobę, tylko przy użyciu Odnawialnych Źródeł Energii. Składa się na nie instalacja fotowoltaiczna, która będzie produkowała prąd i magazyny, które zgromadzą nadwyżki i po zmierzchu zasilą całą infrastrukturę. Takich projektów jest więcej i z pewnością będzie ich przybywać. 

Planujesz instalację paneli fotowoltaicznych, a może myślisz o rozbudowie dotychczasowej infrastruktury? Napisz lub zadzwoń do nas.

 

 

 

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
INFORMACJA O PRYWATNOŚCI PLIKÓW COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas przeglądania witryny. Część plików cookies, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są konieczne do działania podstawowych funkcji witryny.

Używamy również plików cookies stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookies będą przechowywane w przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również z nich zrezygnować, ale rezygnacja z niektórych z tych plików może mieć wpływ na wygodę przeglądania.

Klikając „Przejdź do serwisu” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej stronie. Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres klikając w "Preferencje cookies".

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: informacje i regulaminy — zresetuj ustawienia cookies.

RODZAJE PLIKÓW COOKIES UŻYWANYCH NA NASZEJ STRONIE

Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres.

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: Polityka prywatności — zresetuj ustawienia cookies.

Niezbędne

Przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

Preferencyjne

Umożliwiają Serwisowi zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie Serwisu, np. preferowany język lub region w którym znajduje się Użytkownik.

Statystyczne

Pomagają zrozumieć, w jaki sposób różni Użytkownicy Serwisu zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

Marketingowe

Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Ich celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych Użytkowników, a tym samym bardziej cenne dla wydawców, reklamodawców i strony trzecie (np. Google, Facebook).