Fotowoltaika w służbie oszczędności

Ceny prądu od wielu lat nieustannie rosną. Konsekwencją tego są wyższe rachunki, które obciążają budżety domowe, ale także firmową kasę. Co zrobić, aby je zmniejszyć? Pomogą w tym panele fotowoltaiczne.

W styczniu 2021 r. wprowadzono tzw. opłatę mocową, która dotknie wszystkich użytkowników sieci z wyjątkiem właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Mini elektrownie to zdecydowanie tańszy prąd pozyskiwany z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Instalacja fotowoltaiczna wygeneruje oszczędności dla domu i firmy, które można przeznaczyć na dowolny cel. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat korzyści, jakie daje przydomowa instalacja fotowoltaiczna.

Ceny prądu od wielu lat nieustannie rosną. Konsekwencją tego są wyższe rachunki, które obciążają budżety domowe, ale także firmową kasę. Co zrobić, aby je zmniejszyć? Pomogą w tym panele fotowoltaiczne.

W styczniu 2021 r. wprowadzono tzw. opłatę mocową, która dotknie wszystkich użytkowników sieci z wyjątkiem właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Mini elektrownie to zdecydowanie tańszy prąd pozyskiwany z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Instalacja fotowoltaiczna wygeneruje oszczędności dla domu i firmy, które można przeznaczyć na dowolny cel. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat korzyści, jakie daje przydomowa instalacja fotowoltaiczna.

Panele fotowoltaiczne w liczbach – Polska

Niektórym osobom nie wystarczy powiedzieć, że fotowoltaika cieszy się rosnącym zainteresowaniem w kraju. Dlatego Instytut Energii Odnawialnej (IEO) przygotował raport zawierający zestawienie i prognozy dotyczące instalacji w latach 2017-2040 r. Wynika z niego, że w 2017 r. na terenie kraju było 28 tys. instalacji, rok później  54 tys. (wzrost rok do roku o 88%), a w 2019 r. już 110 tys. (wzrost o 104%). Wstępne szacunki za 2020 r. zakładają 235 tys. instalacji, co przełoży się na 114% wzrost rok do roku. Instytut szacuje, że w 2040 r. w Polsce będzie już ponad 2 mln instalacji fotowoltaicznych.

Cele rządowe na 2020 r. zakładały realizację unijnego celu, w którym OZE miały stanowić 15% udział w ogólnym zużyciu energii. Nie ma jeszcze oficjalnego raportu na ten temat, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby myśleć o przyszłości. Dlatego rząd opracował plan dla Polski na 2025 r., który zakłada, że instalacje fotowoltaiczne będą generowały 3-4 GW mocy. Ponadto panele fotowoltaiczne pomagają zdywersyfikować zapotrzebowanie na energię elektryczną, która nieustannie rośnie. Jest to silnie powiązane z rozwojem gospodarczym Polski, który przekłada się na większą konsumpcję prądu.

Fotowoltaika w Polsce i Europie

Instytut Energii Odnawialnej przygotował opracowanie na podstawie „The New European Renewable Energy Directive – Opportunities and Challenges for Photovoltaics”- A. Jager-Waldau, K. Bodis, I. Kougias, S.Szabo. W dokumencie znajdują się informacje dotyczące produkcji energii pochodzącej z fotowoltaiki w Europie oraz prognozy na najbliższy rok.

Z opracowania wynika, że w 2018 r. Polska wyprodukowała 235 MW nowych mocy, co dało jej 9 miejsce na tle innych państw w Unii Europejskiej (w całej UE w 2018 r. było to 9 GW). Z kolei w 2019 r. produkcja nowych mocy wyniosła 0,9 GW, co uplasowało kraj na 5 pozycji (18 GW w całej Unii). Choć nie ma jeszcze pełnych danych, to szacuje się, że w 2020 r. powstało kolejne 0,9 GW nowych mocy, co pozwoli utrzymać 5 pozycję w Unii Europejskiej. Fotowoltaika to obecnie najszybciej rozwijający się sektor OZE w Polsce. Największy przyrost nowych mocy obserwuje się wśród mikroinstalacji PV. Oznacza to dużą aktywność inwestorów indywidualnych i biznesowych. IEO szacuje, że na koniec  2020 r. moc zainstalowana paneli PV w Polsce osiągnęła nawet 2,5 GW.

Panele fotowoltaiczne remedium na rosnące opłaty za prąd

Stawka mocowa inaczej naliczana jest dla gospodarstw domowych, a inaczej dla przedsiębiorstw. Firmy zapłacą 76,20 zł za 1 MWh. Opłata pobierana będzie za zużycie od poniedziałku do piątku (bez świąt) w godzinach 7:00-22:00. Przykładowe miesięczne zużycie 50 MWh sprawi, że firma zapłaci rachunek wyższy o 3810 zł. W przypadku dużych przedsiębiorstw roczne zużycie 12.000 MWh sprawi, że rachunek będzie wyższy o ok. 900.000 zł.

Część przedsiębiorstw poradzi sobie z aprecjacją opłat. Istnieje jednak spora grupa firm działających na bardzo niskich marżach. W takiej sytuacji każdy dodatkowy koszt może oznaczać spadek rentowności lub w ogóle jej brak. Opłata mocowa swoje piętno odciśnie również w bilansach wielkich firm produkcyjnych, które każdego dnia zużywają potężne ilości energii. Wyzwania, przed jakimi stoją przedsiębiorcy, wymagać będą konkretnych i przemyślanych działań. W innym wypadku część z nich będzie musiała poszukać odpowiedzi na pytanie o zasadność prowadzenia biznesu.

Z jednej strony rząd podnosi opłaty, a z drugiej stara się zachęcić właścicieli domów i przedsiębiorców do ograniczenia poboru energii z sieci lub uniezależnienia się poprzez instalację paneli fotowoltaicznych od dostawcy energii. Podobnie jak z naliczaniem opłaty mocowej, tak i w tym wypadku zachęty wyglądają nieco inaczej dla gospodarstw domowych i firm.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu

Dotychczas w ramach rządowego programu „Mój Prąd” można było ubiegać się o 50% dofinansowanie kosztów domowej instalacji fotowoltaicznej (2-10 kW), którego górny limit wynosi 5 tys. zł. Od stycznia 2019 r. w ramach ww. programu obowiązuje ulga termomodernizacyjna. Pozwala na odliczenie inwestycji do 53 tys. zł od podstawy opodatkowania PIT w podatku dochodowym osób fizycznych. Z kolei w styczniu 2020 r. zmieniła się wysokość podatku VAT. Obecnie wynosi 8% i dotyczy każdego rodzaju instalacji PV tj. tej na dachu budynku gospodarczego, w ogrodzie i na polu przy domu do 300 m2. Dotychczas 8% VAT obejmował tylko instalacje dachowe, a na wszystkie pozostałe obowiązywała 23% stawką VAT.

Panele fotowoltaiczne dla firm

Od 29.08.2019 r. przedsiębiorstwa mogą produkować energię, którą spożytkują na własne potrzeby. Nadwyżki rozlicza się w systemie oputsów. Jednocześnie istnieje możliwość przenoszenia nadwyżek produkcji na kolejne okresy rozliczeniowe. Jeżeli firma sezonowo zwiększa pobór prądu to wygenerowane w pozostałych miesiącach nadwyżki, można wykorzystać w czasie wzmożonego popytu na energię. Dzięki temu właściciel firmy może niemal w pełni zużyć energię generowaną przez panele fotowoltaiczne. Warto nadmienić, że z opustów mogą korzystać również inwestorzy indywidualni.

Fotowoltaika wydaje się dobrym sposobem na realną obniżkę rachunków za prąd. W czasach, gdy kolejne opłaty windują koszty energii elektrycznej, posiadacze paneli fotowoltaicznych mogą cieszyć się z realnych oszczędności. Dodatkowo pomoc rządu przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności inwestycji, a elastyczne regulacje pozwalają zarządzać nadwyżkami wygenerowanej energii. Dzięki tym zaletom instalacja fotowoltaiczna staje się korzystną alternatywą dla dotychczasowego dostawcy prądu. Niezależność, jaką dzięki temu uzyskuje inwestor, jest atrakcyjna finansowo, a dodatkowo przyczynia się do poprawy jakości środowiska naturalnego.

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.