Fotowoltaika na gruncie?

Montaż instalaji fotowoltaicznej na gruncie ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość optymalizacji ustawień paneli PV. Pamiętaj, żeby przed zamontowanie fotowoltaiki, dowiedzieć się, czy działka, na której ma powstać inwestycja, spełnia odpowiednie warunki.

Instalacje PV coraz częściej można zobaczyć na dachach polskich domów. To nie tylko efekt rosnącej świadomości proekologicznej, ale również skutek wprowadzonego, rządowego programu „Mój prąd”Fotowoltaikę montujemy już nie tylko na domach jednorodzinnych, ale również na budynkach przemysłowych. Decydując się na montaż modułów fotowoltaicznych, musisz wybrać czy wolisz zamontować instalację na gruncie, czy na dachu. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam, jak wygląda montaż modułów na ziemi oraz jakie płyną z tego korzyści.

Kąt nachylenia modułów PV

Montaż fotowoltaiki na gruncie pozwala na łatwe zmiany ustawienia modułów. Dzięki temu masz możliwość uzyskania idealnego kąta nachylenia konstrukcji wobec słońca. Jeżeli Twoja działka jest znacznych wielkości, masz również duże pole manewru, jeśli chodzi o ustawienie paneli. Najlepiej, aby fotowoltaika była ustawiona na południe. Ten kierunek przyniesie Ci największą opłacalność z poczynionej inwestycji.

Działka jest dużo bardziej elastyczna niż dach, jeżeli chodzi o montaż paneli PVNa gruncie masz więcej opcji montażu konstrukcji. Optymalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych na gruncie to około 40-45 stopni. Obecnie mamy już dostępne odpowiednie stelaże, które optymalizują położenie instalacji. Dzięki nim dopasujesz nachylenie fotowoltaiki w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystywała swój potencjał energetyczny.

Jaka jest sprawność paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na gruncie?

Zastanawiasz się nad montażem instalacji na gruncie? Najważniejszym warunkiem, który Twoja działka musi spełnić, jest brak zacienienia w miejscu przyszłej inwestycji. Jeżeli cień będzie padał na Twoją nowo powstałą instalację, uzyski powstałe z paneli słonecznych będą niewielkie. Warto też zaznaczyć, że czasowe zacienienie może spowodować mniejszą sprawność paneli fotowoltaicznych.

Czym spowodowane jest zacienienie? Najczęściej mając do czynienia z modułami PV zamontowanymi na ziemi, cień zmniejszający uzyski powstaje z wysokich drzew lub innych obiektów budowlanych w pobliżu instalacji. Jeżeli nie masz możliwości zmiany miejsca ustawienia paneli słonecznych, warto pomyśleć o specjalnym optymalizatorze, który zmniejsza problem zacienienia. Najlepszym rozwiązaniem jednak będzie skorzystanie z profesjonalnej firmy zajmującej się fotowoltaiką — specjaliści Solum Service poprzez specjalny audyt ocenią gdzie najlepiej zamontować panele słoneczne na Twojej działce.

Niższy podatek vat na fotowoltaikę

Od zeszłego roku (18 listopada 2019 roku) obowiązuje specjalna ustawa, która wprowadza jednolitą stawkę podatku VAT na panele fotowoltaiczne. Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez rząd, instalacje, które zostają zamontowane na ziemi, czyli gruncie działki Klienta (max. 300 m2), będą objęte niższym podatkiem VAT, który wyniesie zaledwie 8%, zamiast powszechnie obowiązującego podatku 23%.Jeżeli zastanawiasz się nad montażem instalacjifotowoltaicznej na działce — skorzystaj z oferty Solum Service. Gwarantujemy, że będziesz zadowolony z pracy, którą dla Ciebie wykonamy. Jeśli chcesz porozmawiać na temat Twojej przyszłej instalacji, zachęcamy do kontaktu z doradcą Solum Service – w tych trudnych czasach jest to również możliwe on-line!

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.