Fotowoltaika – jaką moc instalacji wybrać?

Panele fotowoltaiczne niezmiennie cieszą się zainteresowaniem w Polsce. Jak dostosować moc instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy?

Jak działa fotowoltaika?

Moduły PV zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Produkowany w panelach fotowoltaicznych prąd trafia do falownika, gdzie zmienia się z prądu stałego w prąd zmienny, czyli ten w domowym gniazdku. Wyższe napięcie wytwarzane przez panele PV wypiera z domu prąd sieciowy, a ten trafia do sieci.

Ciekawostka: Prąd stały kontra prąd zmienny
Thomas Edison i Nikola Tesla to pionierzy, którzy starali się okiełznać prąd. Pierwszy to przedsiębiorca i wynalazca m.in. prądnicy prądu stałego, silnika prądu stałego, a niektórzy przypisują mu wynalezienie żarówki. Z kolei Tesla to geniusz, który marzył o wynalezieniu sposobu przesyłania prądu, bez użycia kabli. Było to w czasach, gdy w miastach raczkowała elektryfikacja, a większość mieszkań rozświetlały lampy naftowe. Tesla zatrudnił się u Edisona i tam odkrył, że prąd zmienny ma więcej zalet niż prąd stały. Pomiędzy wynalazcami doszło do kłótni, gdy Thomas lobbował za swoim pomysłem zasilania instalacji elektrycznych przy użyciu prądu stałego. Drogi obu dżentelmenów rozeszły się i zaczęli ze sobą rywalizować. W efekcie wygrał Nikola Tesla, dzięki któremu mamy w gniazdkach prąd zmienny.

Dlaczego montaż fotowoltaiki jest dla ciebie korzystny?

W styczniu 2021 roku pojawiła się nowa tzw. opłata mocowa, która objęła wszystkich konsumentów. Realnie, to kolejna podwyżka opłat za prąd.

5 korzyści dla domu lub firmy z montażu paneli PV:

 • niższe rachunki – własna minielektrownia na dachu lub gruncie zaspokoi potrzeby gospodarstwa domowego, lub firmy. Jeżeli dotychczas roczna wysokość rachunków wynosiła 3.600 zł, to po instalacji paneli zapłacisz 360 zł/rok, co przełoży się na miesięczne rachunki w wysokości 30 zł. W ten sposób każdego miesiąca oszczędzasz 270 zł! 
 • Montaż fotowoltaiki to dobry moment na rozważenie wymiany dotychczasowego systemu ogrzewania, np. na pompę ciepła. Urządzenie zasilane jest energią elektryczną i nie wymaga żadnego paliwa, gdyż ciepło pobiera z powietrza, wody lub gruntu. Dzięki temu, oszczędzisz pieniądze, które dotychczas przeznaczone były na zakup np. gazu lub węgla.
 • Energia fotowoltaiczna zaspokoi zapotrzebowanie Twojego domu, jednocześnie obniżając rachunki za prąd. W połączeniu z pompą ciepła, oszczędzisz dodatkowo na zakupie paliwa. To realne zyski, które mają wpływ na budżet każdej rodziny i firmy.
 • ekologia – fotowoltaika na dachu lub gruncie to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Panele PV nie emitują CO2 ani pyłów zawieszonych znanych jako PM (2,5 i 10). Instalacja nie potrzebuje żadnego paliwa, aby wytworzyć energię, gdyż pozyskuje ją ze Słońca. Dzięki temu, nie trzeba wydobywać i transportować surowców, co ma wpływ na otaczającą nas przyrodę.
  Pompa ciepła również wpisuje się w trend ekologiczny. Zasilana przy pomocy zielonej energii z paneli słonecznych, daje „czyste ciepło”, które ogrzeje Twój dom. Przy tym nie ma żadnego procesu spalania i brak też pozostałości (np. popiołu). Nie musisz też magazynować paliwa, a dotychczasowy składzik możesz zaadaptować w inny sposób. Połączenie obu rozwiązań niesie korzyści dla Twojego portfela i zdrowia.
 • rozproszenie źródeł energii – całkiem niedawno w Indonezji trwał ogromny kryzys energetyczny, w którego efekcie 30 milionów osób zostało pozbawionych prądu. W Polsce awarie zdarzają się zwykle latem. W ich konsekwencji pojawiają się obostrzenia i ograniczenia w zużyciu energii, które dotykają głównie przedsiębiorców. Niemniej jednak, awaria elektrowni skutkuje brakiem lub ograniczeniami w dostawach prądu również w gospodarstwach domowych. Dywersyfikacja, czyli rozproszenie źródeł energii, to mniejsze obciążenie dla całej sieci, a w dodatku niezależność od dostaw z zakładu energetycznego. Dostosowana moc instalacji fotowoltaicznej do potrzeb domu lub firmy zaspokoi wszelkie potrzeby, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne.
 • wyższa cena nieruchomości – biura pośrednictwa i eksperci rynku mówią jednym głosem – montaż fotowoltaiki na dachu lub gruncie wpływa na wzrost wartości domu albo innych budynków wyposażonych w instalację. 

  Również w tym wypadku pompa ciepła to wartość dodana, która pozytywnie wpływa na cenę sprzedawanego obiektu. Synergia, czyli współdziałanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że dom jest tańszy w utrzymaniu (prąd + ogrzewanie) nawet od mieszkania, a do tego jest przyjazny dla środowiska.
 • wydajne rozwiązanie – rozwój technologii sprawił, że panele są dużo bardziej wydajne niż np. 5 lat temu, a do tego nieporównywalnie tańsze. Decydując się na montaż fotowoltaiki, warto postawić na doświadczoną firmę. Zyskujesz pewność, że instalacja zostanie dopasowana do Twoich potrzeb. Prawidłowy montaż sprawi, że panele będą pracowały wydajnie przez dekady (25-30 lat). Przez ten okres fotowoltaika może wygenerować tysiące złotych oszczędności.

Montaż instalacji solarnej to rozwiązanie, które niesie wiele korzyści, zarówno tych dla Twojego portfela, jak i środowiska naturalnego. Ponadto, administrowanie sprzętem nie wymaga Twojej uwagi, a to znacząca oszczędność czasu.

Jak dużej mocy potrzebujesz?

Wielkość instalacji fotowoltaicznej  powinna być dostosowana do potrzeb danego obiektu. Zacznij od określenia, ile prądu w ciągu roku zużywa budynek. Najłatwiej to sprawdzić przeglądając rachunki za prąd z ostatnich 12 miesięcy. Na tej podstawie obliczysz przybliżoną moc paneli fotowoltaicznych.

Moc instalacji fotowoltaicznej dla danego budynku można obliczyć według wzoru:

Moc instalacji [kWp] = [(Ek*a) + (Ek*b/opust)] / uzysk

 • Ek – ilość zużywanej rocznie energii [kWh];
 • a – udział bieżącej konsumpcji własnej [%];
 • b – udział ilości energii oddanej do sieci [%];
 • opust – w przypadku instalacji do mocy 10 kW – 0,8 za 1 kWh, w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW – 0,7 kWh za 1 kWh;
 • a+b = 100%.

System opustów

W tym miejscu warto wyjaśnić, czym są opusty. W przypadku instalacji fotowoltaicznych do 10 kW, za każdy 1 kWh wprowadzony do sieci, będziesz mógł odebrać 0,8 kWh. Dla modułów PV o mocy od 10 do 50 kW za każdy oddany do sieci 1 kWh wróci do Ciebie 0,7 kWh. W tym momencie możesz się zastanawiać nad większą liczbą paneli, ale czy jest to konieczne?

Najlepiej dobrać instalację takiej wielkości, która w pełni pokryje zapotrzebowanie na prąd. Warto uwzględnić czy konsumpcja energii utrzyma się na przestrzeni czasu, czy będzie rosła. Powiększenie się rodziny lub instalacja dodatkowych urządzeń np. klimatyzacji, będą miały wpływ na wzrost zużycia. Jeśli podobne zdarzenia nie będą miały miejsca, możesz przyjąć, że zużycie prądu w kolejnych latach będzie na zbliżonym poziomie. W związku z tym, nie ma sensu montować większej ilości modułów solarnych, bo nie wykorzystasz wyprodukowanego przez nie prądu.

Fotowoltaika – ile kw na dom?

Jeśli nie gromadzisz rachunków, sprawdź, jak wygląda szacunkowe zużycie prądu przez domy jednorodzinne.

Średnie zużycie energii elektrycznej w ciągu roku:

 1. Dom jednorodzinny zamieszkały przez 2 osoby bez przepływowego ogrzewacza wody i ogrzewania elektrycznego. Średnie zużycie: 3600 kWh,
 2. Dom jednorodzinny zamieszkały przez 2 osoby, bez przepływowego ogrzewacza wody z kuchnią elektryczną: Średnie zużycie: 3900 kWh,
 3. Dom jednorodzinny zamieszkały przez 4 osoby, bez przepływowego ogrzewacza wody, bez ogrzewania elektrycznego i bez kuchni elektrycznej. Średnie zużycie: 4000 kWh,
 4. Dom jednorodzinny zamieszkały przez 4 osoby, bez przepływowego ogrzewacza wody, bez ogrzewania elektrycznego z kuchnią elektryczną. Średnie zużycie: 4500 kWh.
Przykład:
W ciągu roku zużywasz 5000 kWh i chcesz uniezależnić się od konwencjonalnych dostaw prądu (zakład energetyczny). W tym celu potrzebujesz instalacji o mocy 6 kW. Dzięki niej odbierzesz 6000 x 0,8 kWh = 4800 kWh.

Eksperci z branży fotowoltaicznej sugerują, aby na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii elektrycznej, dobrać panele o mocy 1,25 kWp (patrz powyższy przykład). Zaspokoisz w ten sposób potrzeby domu nieprzerwanie, przez wiele lat.

Pomimo gotowych narzędzi i wzorów do obliczeń zapotrzebowania, najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistami z firmy fotowoltaicznej. Warto skorzystać z ich pomocy również w trakcie budowy domu, gdzie trudno określić przyszłe zużycie. Zyskujesz czas i pewność, że proponowane rozwiązanie jest adekwatne do Twojej sytuacji. 

Fotowoltaika na gruncie czy montaż paneli na dachu?

Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością. Wiele zależy od dostępnej przestrzeni, a także estetyki. Nie wszystkim podobają się panele w pobliżu domu, ale zainstalowane na dachu nie wpływają znacząco na krajobraz. 

Jednym z elementów wpływających na efektywność instalacji fotowoltaicznej, jest ustawienie paneli pod właściwym kątem. Dla naszej półkuli będzie to ok. 35°. O ile na dachu płaskim można zainstalować konstrukcję wsporczą, by znaleźć właściwe ustawienie, o tyle na dachu skośnym nie ma możliwości regulacji kąta. Warto pamiętać, aby instalacja była zwrócona w kierunku południowym.

Fotowoltaika na gruncie ma tę zaletę, że można ją skonfigurować niemal idealnie, a dzięki temu masz pewność, że panele będą pracowały efektywnie. Zwróć uwagę czy nie ma w pobliżu zacienienia, ewentualnie czy takie nie pojawi się w perspektywie najbliższych lat. Nasadzone drzewa mogą z czasem przesłaniać instalację, a to obniży jej efektywność pracy.

Ciekawostka: Przyjmuje się, że panele skierowane na południe generują ok. 1000 kWh z 1 kWp mocy instalacji. Z kolei te zwrócone na wschód lub zachód mają efektywność na poziomie ok. 800-900 kWh z 1 kWp mocy instalacji.

Co dzieje się z nadwyżkami energii?

Panele fotowoltaiczne produkują więcej energii latem niż zimą. W cieplejszych miesiącach, gdzie słońce jest dłużej na niebie, powstają nadwyżki, które trafiają do sieci. Nadprodukcję wykorzystasz głównie w chłodniejszych okresach, gdy dni stają się krótkie. Szacuje się, że w ciągu dnia wykorzystuje się ok. 30% prądu pozyskiwanego ze słońca. W przypadku pracy w domu, wskaźnik ten rośnie.

Specjaliści zalecają korzystanie z wyprodukowanej energii w ciągu dnia, kiedy jej produkcja jest najwyższa. Jak to zrobić, gdy jesteś w biurze lub na zakupach? Współczesne urządzenia domowe np. pralka czy zmywarka, mają funkcje opóźnionego startu. Istnieją także sprzęty, które można sterować za pomocą aplikacji na smartfona. Takie możliwości pomagają Ci na zaplanowanie działań dotyczących zużycia energii w godzinach, gdy produkcja prądu jest najwyższa.

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Niezbędną moc instalacji można obliczyć, analizując rachunki za prąd. Warto jednak zdać się na profesjonalną ekspertyzę firmy fotowoltaicznej. Jej przedstawiciel obliczy zapotrzebowanie na energię, a także liczbę modułów PV, które zaspokoją zapotrzebowanie Twojego domu w prąd.

Szukając firmy fotowoltaicznej, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Zacznij przede wszystkim od zdobycia 5-10 ofert. Odrzuć te najdroższe, bo wysoka cena nie jest tożsama z wysoką jakością. Usuń także te najtańsze. Za niską ceną może kryć się brak doświadczenia. Pamiętaj, że niewłaściwy dobór modułów PV  będzie skutkował niższą efektywnością, a nawet usterkami. Wybierz firmy ze środka puli i umów się na spotkanie z przedstawicielami.

W trakcie wizyt zapytaj o zakres współpracy. Czy ogranicza się ona do sprzedaży modułów, czy możesz liczyć na kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji? Zadawaj pytania. Osoba, która zna się na fotowoltaice, odpowie Ci na wszystkie z nich, a dodatkowo sama wyjaśni pewne zagadnienia. Jeżeli po spotkaniu nie masz odpowiedzi na wszystkie poruszone kwestie, lepiej zrezygnować z tego rodzaju współpracy. Postaw na osobę, za którą stoi wiedza i możliwie szeroki zakres współpracy. Pomoc w wypełnieniu wniosków o dofinansowanie czy załatwienie formalności z zakładem energetycznym to dodatkowe atuty. Skrócisz czas niezbędny na podłączenie instalacji do sieci, a dzięki temu szybciej zaczniesz generować oszczędności. 

Nie musisz przejmować się pytaniem – jaką moc instalacji wybrać, gdy masz do dyspozycji wiedzę i doświadczenie profesjonalistów. Zawsze możesz obliczyć takie zapotrzebowanie, aby mieć ogólny pogląd na wielkość przyszłej instalacji. Nawiąż współpracę z firmą fotowoltaiczną, której efekty pracy można zobaczyć np. na stronie internetowej. Dobrze, gdy jej przedstawiciel pomoże kompleksowo zająć się sprawami przyłączenia czy pozyskania dofinansowania. Załatwiając wszystkie sprawy z jedną organizacją, masz pewność, że Twoja instalacja przyniesie duże oszczędności, a do tego będzie przyjazna dla środowiska.

Szukasz solidnego wsparcia? Wejdź na: https://solumservice.com/ 

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
INFORMACJA O PRYWATNOŚCI PLIKÓW COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas przeglądania witryny. Część plików cookies, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są konieczne do działania podstawowych funkcji witryny.

Używamy również plików cookies stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookies będą przechowywane w przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również z nich zrezygnować, ale rezygnacja z niektórych z tych plików może mieć wpływ na wygodę przeglądania.

Klikając „Przejdź do serwisu” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej stronie. Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres klikając w "Preferencje cookies".

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: informacje i regulaminy — zresetuj ustawienia cookies.

RODZAJE PLIKÓW COOKIES UŻYWANYCH NA NASZEJ STRONIE

Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres.

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: Polityka prywatności — zresetuj ustawienia cookies.

Niezbędne

Przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

Preferencyjne

Umożliwiają Serwisowi zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie Serwisu, np. preferowany język lub region w którym znajduje się Użytkownik.

Statystyczne

Pomagają zrozumieć, w jaki sposób różni Użytkownicy Serwisu zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

Marketingowe

Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Ich celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych Użytkowników, a tym samym bardziej cenne dla wydawców, reklamodawców i strony trzecie (np. Google, Facebook).