Ekologiczne miasto – jak wykorzystać OZE w nowoczesnym mieście?
Bycie eko to trend, który nie tylko z każdym rokiem, ale nawet miesiącem zyskuje na popularności. Świadomość korzyści, wynikających z bezpiecznego dla środowiska trybu życia, stale rośnie – i bardzo dobrze. Ludzie chcą jeść ekologiczne artykuły, których produkcja jest naturalna i prowadzona z zachowaniem najwyższych standardów, uprawiają sport, często rezygnując z podróży autem na rzecz rowerów, generują mniej odpadów, wykorzystując wszelkie towary do końca i wykonują wiele więcej czynności, których cel jest jeden: życie w zgodzie z naturą.
Jak stworzyć w pełni ekologiczne miasto i cieszyć się wszelkimi korzyściami, które niesie życie na zielonej planecie?
Zielona energia w mieście – dlaczego wykorzystanie OZE jest tak ważne?
Istnieje wiele powodów, dlaczego wykorzystanie OZE jest niezwykle istotnie. Nie jest to tylko kwestia mody, aby być eko. Wszystko i wszyscy mają swoje granice, w tym również Ziemia, która każdego dnia narażona jest na coraz to nowe zniszczenia i konieczność radzenia sobie z nadprodukcją odpadów. Jeżeli nie zwolnimy, możemy spotkać się z niemałymi konsekwencjami – niedoborem tlenu, różnego typu klęskami żywiołowymi, masowym wymieraniem zwierząt i wieloma innymi kataklizmami.
Na szczęście ludzie coraz szybciej otwierają oczy i decydują się na ekologiczne rozwiązania w wielu aspektach życia. Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii to droga ku temu, by zapobiec różnego rodzaju zagrożeniom i stworzyć przyjazny każdemu świat . Jednak to nie jedyne korzyści płynące z OZE:
- generowanie mniejszej ilości odpadów do środowiska;
- zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń do atmosfery, które powstają z powodu przetwarzania paliw kopalnych, a tym samym zredukowanie efektu cieplarnianego;
- ograniczenie emisji CO₂;
- niewyczerpalne źródło energii – zasoby paliw kopalnych są ograniczone, przy korzystaniu z OZE pozostaną niewyczerpane;
- niezależność energetyczna – nie ma konieczności uzależnienia od innych krajów i importu surowców kopalnych;
- niższe ceny prądy – choć inwestycja w OZE jest pozornie sporym wydatkiem, to, w zależności od konsumpcji, zwraca się w kilka lat;
- zmniejszenie zachorowań – mniej zanieczyszczeń środowiska to też mniej szkodliwych substancji wdychanych przez ludzi i zwierzęta czy spożywanych z pokarmami.
Korzystanie z alternatywnych źródeł energii wiąże się z wieloma korzyściami dla ludzi i całego środowiska. Na szczęście coraz więcej osób ma tego świadomość, dlatego w wyposażeniu domów, firm i instytucji publicznych coraz częściej pojawiają się panele fotowoltaiczne.
Ekologiczna Warszawa, czyli panele fotowoltaiczne na urzędach
Kto ma dawać ludziom lepszy przykład niż przedstawiciele władz? Dlatego też, w trosce o nasze środowisko, w OZE powinny być wyposażone przede wszystkim urzędy miejskie i obiekty, będące siedzibami samorządu. Wysokie wskaźniki zanieczyszczeń – szczególnie w wielkich miastach – to duży problem, któremu należy zaradzić. Czy tego wyzwania podejmą się przedstawiciele władz dużych miast?
Okazuje się, że tak, ponieważ Warszawa dołączyła do Programu Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej. Jej założeniem jest wyposażenie w panele fotowoltaiczne wszelkie budynki należące do Urzędu Miasta i wszystkie jednostki miejskie. Celem programu jest przybliżenie miasta do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W ramach Wieloletniej Pomocy Finansowej Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała na realizację Programu w latach 2020-2024 60 mln zł.
Pieniądze te pomogą wykonać inwestycje, które dwukrotnie zwiększą moc produkcyjną prądu w mieście, to znaczy z 9,3 do 21,3 MW.
Panele fotowoltaiczne na budynkach miejskich w Warszawie – korzyści
Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych w budynkach Urzędu Miasta i jednostek miejskich przyniesie ogromne korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Tylko do 2030 roku ograniczenie emisji gazów cieplarnianych spadnie o 87 tys. ton – czyli tyle, ile pochłania 20 ha lasu. Poza dbaniem o środowisko, program przyniesie też ogromne oszczędności, które na przestrzeni 2022-2030 roku wyniosą przeszło 70 mln zł.
Kolejną z zalet jest też zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Warszawy i uniezależnienie się od dostawców paliw kopalnych. Jak przyznaje prezydent stolicy:
,,Jeśli chcemy uniezależnić Europę od ropy i gazu, musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W Warszawie robimy to od lat. Już ponad 140 miejskich budynków posiada panele fotowoltaiczne. Postanowiliśmy do 2030 roku takie instalacje zamontować na wszystkich miejskich obiektach. Chcemy, by Warszawa była coraz bardziej niezależna od paliw kopalnych. Chcemy oszczędzać energię i walczyć z ociepleniem klimatycznym. Chcemy, żeby powietrze w Warszawie było jak najczystsze. Temu służy ten program”.
W panele fotowoltaiczne na początku mają zostać wyposażone miejskie żłobki, kolejno szkoły, przychodnie, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, parkingi P&R, zajezdnie autobusowe i inne jednostki. Założono, że do 2024 roku w OZE będzie zaopatrzonych aż 200 obiektów.
Program Rozwoju Fotowoltaiki i realne realizacje
Założenia programu są konsekwentnie realizowane, a panele fotowoltaiczne zasilają już sześć żłobków i instalowane są na dwóch kolejnych. Przyjmuje się, że do końca 2024 roku pojawią się na 47 kolejnych obiektach, będąc elementem każdego miejskiego żłobka w Warszawie.
Aktualnie fotowoltaika dostarcza energię w ponad 140 placówkach instytucji publicznych, z czego największe zamontowane są na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, wytwarzając łącznie moc o wartości 6,7 MW.
Żeby móc osiągnąć pełny sukces i całkowicie wyeliminować wykorzystywanie energii nieodnawialnej, władze Warszawy zachęcają do instalowania paneli fotowoltaicznych również mieszkańców. Sprawdź, jak korzystne jest to rozwiązanie – skontaktuj się z naszą firmą Solum, a udzielimy Ci wyczerpujących informacji.
Wykorzystanie fotowoltaiki w miastach – co jeszcze można zrobić?
Montowanie paneli fotowoltaicznych na dachach budynków miejskich to niezaprzeczalnie znakomity pomysł. Jednak co jeszcze można zrobić, aby pozyskać energię z alternatywnych źródeł i mocniej uniezależnić się od źródeł kopalnych?
Coraz częściej spotyka się w przestrzeni miejskiej ławki, parkometry, a nawet billboardy, które zasilane są PV. Zauważyć je też można przy zasilaniu sygnalizacji świetlnych, latarni ulicznych, oświetlania znaków drogowych i przystanków autobusowych, a nawet wypożyczalni rowerów.
Do rozwiązań, które cieszą się rosnącą popularnością, należą tak zwane ławki solarne, które zobaczyć można w Warszawie, Tarnobrzegu, Gostyninie, Szczecinie, Białymstoku i Zielonej Górze. Przechodnie mogą podładować dzięki nim urządzenie elektroniczne, odczytać rozkład jazdy komunikacji miejskiej czy prognozę pogody. Wszystko ku lepszemu, ekologicznemu światu!
Odnawialne Źródła Energii nie tylko w Warszawie
Kolejnym obszarem, które aktywnie dąży do bycia ekologicznym, jest Pomorze Zachodnie. To właśnie tam coraz więcej obiektów wyposażonych jest w OZE: są to między innymi ławki solarne, oświetlenie uliczne, parkometry, a nawet budynki użyteczności publicznej, takie jak szpitale czy uczelnie.
W Szczecinie powstał Kompleks Usługowy Posejdon, który pozyskuje energię o mocy 97,2 kW. Prąd ten zasila systemy wentylacyjne, klimatyzacje i oświetlenie wewnętrzne w wielu budynkach. Wydajna instalacja fotowoltaiczna została zamontowana też przy Zespole Szkół Elektryczno-Energetycznych w Szczecinie. Jest ona w stanie wyprodukować 32 054 kWh w ciągu roku, wykorzystywanej na potrzeby własne.
To jednak nie koniec – Szczecin przystąpił do Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach którego panele fotowoltaiczne mają zasilać 23 placówki edukacyjne i opiekuńcze.
Fotowoltaika rozwija miasta
Warszawa i Szczecin to jedne z wielu miast, które chcą być kojarzone z przyjaznym podejściem do środowiska naturalnego. Za rozwój miast odpowiadają władze lokalne oraz samorządowe – to oni powinni dążyć do tego, aby miejsce w którym piastują władzę było w pełni ekologiczne. Od Ciebie zależy natomiast w jaki sposób zatroszczysz się o planetę: czy to poprzez oddanie głosu na osoby kompetentne, walczące o zdrowszy świat, czy poprzez własne działania związane z wykorzystaniem OZE w domu, mieszkaniu, firmie czy gospodarstwie rolnym.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat paneli fotowoltaicznych i korzyściach, które wynikają z ich zamontowania? Zapraszamy do kontaktu z firmą Solum Service, a na wszystkie chętnie odpowiemy.