Co dzieje się z niewykorzystaną energią, wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne?

Instalacja PV zamienia promienie słoneczne w energię elektryczną. Zdarzają się sytuacje, że wiosną i latem powstają nadwyżki, których nie wykorzystujesz na bieżąco. Co się z nimi wówczas dzieje?

Aktualnie istnieją cztery sposoby na to, jak wykorzystać nadwyżki wyprodukowane przez instalacje fotowoltaiczne. Pierwszy obejmuje maksymalną konsumpcję w godzinach największej produkcji, a mniejszą w porach, kiedy energii wytwarza się mniej. Kolejnym sposobem jest tzw. net-metering, czyli transfer nadwyżek do sieci energetycznej, skąd, w razie potrzeby, możemy je wykorzystać. Możesz też magazynować energię we własnym zakresie w akumulatorach. 

Instalacja PV zamienia promienie słoneczne w energię elektryczną. Zdarzają się sytuacje, że wiosną i latem powstają nadwyżki, których nie wykorzystujesz na bieżąco. Co się z nimi wówczas dzieje?

Aktualnie istnieją cztery sposoby na to, jak wykorzystać nadwyżki wyprodukowane przez instalacje fotowoltaiczne. Pierwszy obejmuje maksymalną konsumpcję w godzinach największej produkcji, a mniejszą w porach, kiedy energii wytwarza się mniej. Kolejnym sposobem jest tzw. net-metering, czyli transfer nadwyżek do sieci energetycznej, skąd, w razie potrzeby, możemy je wykorzystać. Możesz też magazynować energię we własnym zakresie w akumulatorach. 

Jak wykorzystać pełną moc produkcyjną paneli PV?

Instalacja fotowoltaiczna pracuje najefektywniej wiosną i latem w południe. W okresie jesienno-zimowym wielkość produkcji spada, głównie ze względu na krótszy dzień i mniej słonecznych dni. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) gwarantuje, że nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być przesyłane do sieci, gdzie będą magazynowane. Owoce pracy paneli PV możesz odebrać w dowolnym momencie. Dzięki dwukierunkowemu licznikowi, który montuje się w trakcie instalacji paneli fotowoltaicznych.

Możesz zostać beneficjentem systemu opustów, gdy jesteś prosumentem. Zgodnie z ustawą, jest to osoba lub podmiot, wytwarzające energię z OZE w instalacji do 50 kWp. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której wykorzystujesz całą wyprodukowaną energię. Jeśli nie masz takiej możliwości, to prąd trafi do sieci, gdzie będzie magazynowany przez okres do 365 dni. W tym miejscu pojawia się zagadnienie opustów, które determinują, ile energii wróci do Twojego domu lub zakładu pracy.

Wielkość opustów uzależniona jest od rozmiarów mikroinstalacji:

  • do 10 kWp – opust wynosi 0,8 kWh za każdy 1 kWh wprowadzonej do sieci energii,
  • powyżej 10 kWp – opust wynosi 0,7 kWh za każdy 1 kWh wprowadzonej do sieci energii.

Przykład:

  • Wielkość instalacji: 5 kWp,
  • Roczna produkcja: 500 kWh,
  • Roczne zużycie: 400 kWh,
  • Wprowadzono do sieci: 100 kWh,

Net-metering umożliwia wykorzystanie: 100 kWh x 80% = 80 kWh

Możesz pomyśleć, że 20% to wysoki koszt. Potraktuj tę „stratę”, jako zapłatę za przechowanie pozostałych 80% swojej darmowej energii. Sytuacja przypomina barter. Produkujesz energię, za której przechowanie trzeba zapłacić, ale „przechowalnia”, czyli zakład energetyczny, zgadza się przyjąć należność w towarze. Poza tym, proces przebiega automatycznie i nie jest dla Ciebie angażujący.

Produkuj i wykorzystuj efektywnie!

Panele PV pracują najwydajniej w ciągu dnia, gdy najczęściej jesteś poza domem. To właśnie okres efektywnej produkcji prądu jest dobrym momentem, aby z niego korzystać najwięcej. Zwykle, zużycie ogranicza się do pracy lodówki i filtra w akwarium. Współczesna technologia daje wiele możliwości i warto z nich korzystać. Dobrze więc, przygotować pralkę i uruchomić opóźnienie startu, aby zaczęła pracę, gdy słońce świeci najjaśniej. Podobnie możesz wykorzystać zmywarkę lub piekarnik. Po powrocie do domu pranie będzie czyste (a nawet wysuszone), naczynia umyte, a ciepły obiad, gotowy do nałożenia na talerze.

W domach i zakładach pracy wyprodukowana energia może podgrzać wodę w nieruchomości lub schłodzić mieszkanie, gdy masz zainstalowaną klimatyzację. Prąd z paneli fotowoltaicznych może napędzić pompę ciepła zimą, ale również latem. Na rynku, dostępne są modele modułów PV, które można skonfigurować w taki sposób, aby pełniły funkcję klimatyzacji i chłodziły wnętrze domu. Poza tym, możesz podładować elektryczny samochód, jeśli akurat jesteś w domu.

Magazynowanie energii wytworzonej przez panele PV

Obecnie na rynku istnieją technologie, które umożliwiają magazynowanie energii. Najczęściej służą do tego akumulatory litowo-jonowe (takie jak np. w laptopach). Zwykle wykorzystuje się używane baterie z samochodów elektrycznych, które oferują ok. 60%-70% pierwotnej pojemności. Technologia jest droga i aktualnie się nie opłaca. Rządy nie oferują także pomocy w postaci dopłat lub dofinansowania podobnych rozwiązań. Upowszechnienie technologii magazynowania energii może być przełomem, który z czasem zmieni oblicze rynku. W celu dopasowania mocy instalacji do realnych potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy warto skonsultować wielkość instalacji z doświadczoną firmą fotowoltaiczną. Dzięki temu, dostosujesz produkcję energii do realnego zapotrzebowania. Ewentualne, niewielkie, nadwyżki nie będą wówczas problemem. 

Co dzieje się z nadwyżkami energii?

Prąd jest dzisiaj niezbędny do codziennego funkcjonowania. Fotowoltaika zapewnia dostęp do niezależnego źródła czystej energii. Nadwyżki produkcji można spożytkować w różny sposób. Przeważnie właściciele modułów PV decydują się na konsumpcję własną lub net-metering, rzadziej na magazynowanie prądu w akumulatorach i bateriach. Pojawiają się innowacyjne sposoby wykorzystania nadwyżek prądu, ale z pewnością minie trochę czasu, zanim projekty uda się skomercjalizować. Warto przemyśleć strategię wykorzystania produkowanych zasobów, aby dawały Ci jak największą korzyść. 

Formularz kontaktowy

Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane. Pamiętaj o poprawnym formacie e - maila.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.
Pole jest wymagane.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.